Голова районної ради
Науменко Юрій Михайлович

Розмір податкового обов’язку зі сплати орендної плати не може бути меншим, ніж визначений нормами Податкового кодексу

В умовах нестабільної складної ситуації в країні, коли економіка напряму залежить від якості виконання платниками податків своїх зобов’язань, українська бізнес спільнота демонструє сумлінне, дійсно патріотичне ставлення до справи наповнення казни.

Проте, певні аспекти законодавчих змін, які направлені на зміцнення економічного становища України, наражаються на супротив поодиноких підприємців що прагнуть до «економії».

Зокрема, вказане питання не оминуло розміру орендної плати за земельні ділянки.   

Липовецьке відділення Іллінецької ОДПІ  інформує, що справляння орендної плати здійснюється відповідно до положень розділу XIII Податкового кодексу.

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюється у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п.288.1 ст. 288 Податкового кодексу).

Підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу встановлено, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності  встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення – розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Податкового кодексу; для інших категорій земель – трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати зокрема для інших земельних ділянок, наданих в оренду 12% нормативної грошової оцінки (пп.288.5.2 зазначеного пункту).

Тобто, вищевказаною нормою визначено нижню граничну межу річної суми платежу по орендній платі за земельні ділянки, незалежно від того, чи співпадає її розмір із визначеним у договорі

Необхідно звернути особливу увагу, що згідно з позицією Верховного Суду України, з набранням чинності ПКУ річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам підпункту 288.5.1 ПКУ та є підставою для перегляду раніше встановленого розміру орендної плати.

Виходячи із принципу пріоритетності норм ПКУ над нормами інших актів у разі їх суперечності, до моменту внесення до такого договору відповідних змін розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПКУ.

Таким чином, згідно із правовою позицією Верховного  Суду України  з 1 січня 2011 року розмір податкового обов’язку платника податків зі сплати орендної плати не може бути меншим, ніж визначений п. 288.5 ПКУ. Правова позиція ВСУ викладена в Постанові ВСУ від 02.12.2014 № 21-274а14

Липовецьке відділення Іллінецької ОДПІ 

Повернутись