Автоцивілка для учасників бойових дій

Наближається  День пам’яті та примирення  та День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Напередодні відзначення цих пам’ятних дат хочеться  згадати та вшанувати не тільки тих хто загинув у Другій світовій війні, але й учасників бойових дій, які сьогодні відстоюють мир та спокій нашої країни та подякувати їм за мирне небо над нашими головами.

Для наших захисників держава пропонує  багато пільг. У цій статті я розповім про те, чому учаснику бойових дій можна не купувати "автоцивілку" для пересування на автомобілі в Україні.

Розберемо це питання на прикладі звернення до нашого Бюро.

До нас звернулась пані Світлана з  питанням в якому вона розповіла що за документами я є власником легкового автомобіля, але фактично ним користується і керує її чоловік, який є учасником бойових дій та просить нас підказати, яким чином оформити автомобіль на чоловіка, щоб він міг користуватися пільгою і не купувати обов'язкову страховку на транспортний засіб для пересування по Україні.

Відповімо на це питання мовою офіційних юридичних документів.  В даній ситуації  чоловік, який є учасником бойових дій, звільняється від обов'язкового страхування, коли він керує транспортним засобом. Підставою для цього є стаття 13-1 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів ": у якій зазначено – « Учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності та особи з інвалідністю внаслідок війни, що визначені законом, особи з інвалідністю I групи, які особисто керують належними їм транспортними засобами, а також особи, що керують транспортним засобом, належним особі з інвалідністю I групи, у її присутності, звільняються від обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності на території України.  Відшкодування збитків від дорожньо-транспортної пригоди, винуватцями якої є зазначені особи, проводить Моторотранспортним бюро України"

Тепер розберемось з поняттям як  «НАЛЕЖНИМИ ЇМ ТРАНСПОРТНИМИ ЗАСОБАМИ"

На це питання є офіційне роз'яснення Конституційного Суду України в якому зазначено що транспортними засобами, які належать учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та особам з інвалідністю  I групи, є такі наземні транспортні засоби, якими зазначені особи володіють як на праві власності, так І НА БУДЬ-ЯКІЙ ІНШІЙ ПРАВОВІЙ ПІДСТАВІ".

Якими ж є ці підстави?

Однією з таких правових підстав є передача власником автомобіля  у користування іншій особі шляхом передачі йому реєстраційного документа на цей транспортний засіб.

Ця підстава зазначена у  абзаці. 2.2 Правил дорожнього руху, в якій говориться: "Власник транспортного засобу може передавати такий засіб у користування іншій особі, що має посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, передавши їй реєстраційний документ на цей транспортний засіб."

Отже, на підставі вище зазначено, відповідь на поставлене питання буде такою: якщо чоловік, який є учасником бойових дій, буде за кермом автомобіля, який належить його дружині, він не підлягає обов'язковому страхуванню. Для законного користування автомобілем він повинен мати при собі права, техпаспорт, посвідчення учасника бойових дій.

Також частим є питання - Чи можна дружині, родичам, батькам їздити на автобілі, який належить учаснику бойових дій, без страховки?

На це питання  відповідь наступна.  У разі якщо чоловік – учасник бойових дій  є власником автомобіля, і передає його у користування  або керування своїй дружині або іншій особі, в такому разі ця особа підлягає обов'язковому страхуванню цивільно-правової відповідальності - потрібно мати страховку, оскільки норма Закону передбачає звільнення від обов'язкового страхування лише в тому випадку коли особа, яка має право на пільгу, в нашому випадку учасник бойових дій,  ОСОБИСТО керує транспортним засобом.

Сподіваюся, що дана інформацію була корисною, а для отримання більш детальної консультації з цього питання, а також інших правових питань можна звернутись до    Липовецького бюро правової  допомоги за адресою м. Липовець, вул. Некрасова,  4. або за телефонном єдиного контакт-центру 0 800 213 103.

Начальник Липовецького бюро правової допомоги         Комісаренко О.А.