Ботулізм — смертельно небезпечне захворювання

В області щорічно реєструються випадки харчових отруєнь людей, пов’язаних з дією ботулотоксинів. Так, за 6 місяців поточного року зареєстровано 4 випадки ботулізму, при цьому захворіло 5 дорослих осіб.

В 2018 році 7 жителям області встановлено діагноз ботулізм, в 2017 році - зареєстровано 10 випадків ботулізму з 12 постраждалими один з яких помер. При епідрозслідуванні випадків встановлено, що в поточному році усі випадки захворювання людей були пов’язані з вживанням продукції домашнього приготування (консервовані гриби, м'ясо), на противагу 2017 року, коли двоє із постраждалих пов`язували захворювання із рибною промисловою продукцією.

Загалом по Україні за 6 місяців 2019 року зареєстровано 56 випадків ботулізму, під час яких постраждало 63 особи, з них 4-померли.

За даними епідрозслідування, 31 випадок захворювання був пов`язаний з рибною продукцією, в тому числі 10 - ймовірно пов`язаний з вживанням риби промислового виробництва.

Враховуючи вищевикладене, з метою недопущення погіршення санітарно-епідемічної ситуації в районі, Липовецьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області вкотре наголошує, що ботулізм – це тяжке харчове отруєння, пов’язане з вживанням харчових продуктів, що містять ботулотоксин та може привести до смерті захворілого.

Збудник хвороби розмножується в харчових продуктах без доступу кисню, що зумовлено порушенням технології виготовлення продукції.

Основними клінічними ознаками ботулізму є неврологічні розлади – порушення зору (двоїння або туман в очах, невиразність мови, може бути важко ковтати, відчуття сухості в роті, м’язова слабкість). Першими проявами ботулізму можуть бути короткочасні симптоми загальної інфекційної інтоксикації: пронос, блювота, незначне підвищення температури, біль в животі. Важкі форми захворювання характеризуються різким пригніченням функції дихальних м’язів, внаслідок чого за відсутності адекватної терапії смерть зазвичай настає від дихальної недостатності .

Інкубаційний період може тривати від 2-3 годин до 10 днів.

З метою уникнення захворювання на ботулізм необхідно дотримуватись наступних правил:

• не вживати в їжу підозрілі продукти харчування;
  • не купувати продукти харчування на стихійних ринках та у невідомих осіб;
  • не вживати продукти харчування невідомого походження та виробництва;
  • не вживати в їжу рибу в’ялену та сушену домашнього приготування та придбану у невідомих осіб в несанкціонованих місцях торгівлі;
  • у домашніх умовах не рекомендується консервувати гриби, м’ясо, рибу, зелень;
  • при виникненні будь-яких ознак захворювання на ботулізм слід не зволікати, не займатися самолікуванням, а терміново звертатися за медичною допомогою.

Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей.