Голова районної ради
Науменко Юрій Михайлович

ЦЬОГО НЕ МОЖНА ЗАБУТИ,,,

У 2005 році Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію № 60/7 "Пам'ять про Голокост", що проголосила 27 січня Міжнародним днем пам'яті жертв Голокосту. Україна приєдналася до цього документу у 2012 році та вперше скромно відзначила Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту.
Офіційно визнано, що від 5,5 до 6,1 мільйони євреїв було вбито протягом Голокосту, з них від 2,2 до 2,5 мільйони на території колишнього Радянського Союзу, значною мірою в Україні. Три мільйони осіб було вбито в газових камерах, близько двох мільйонів розстріляно, інші були вбиті іншими методами, померли від голоду, виснаження, примусової праці або екстремальних життєвих умов, в яких вони були змушені перебувати.
На сьогодні, Голокост - це уособлення людських страждань і абсолютного зла, універсальний символ травматичної події для всього людства. Зараз чимало із сучасників, батьки і діди яких не мали жодного відношення до винищення єврейського населення під час Другої світової війни мають сильні та емоційні спогади про нього.


У залі районної ради з цього приводу відбувся районний відкритий семінар учителів історії , на якому були присутні старшокласники Липовецьких ЗОШ 1-3 ступенів і який розпочала Юлія Скоцька-методист райметодкабінету.
У семінарі взяли участь заступник голови райдержадміністрації Олег Фурманюк, заступник голови районної ради Руслан Танасюк, начальник відділу освіти Інна Косач.

У своїх виступах вони зазначили, що українці особлива мужня і сильна нація. У роки світової війни чимало українців проявляли мужність , рятуючи євреїв від розстрілу, часто ризикуючи своїм життям. Ці події описані дослідниками у історичних працях . 2 400 імен занесені на стеллі Алеї Слави в Ізраїлі, а цим людям присвоєно звання "Праведник світу". Надзвичайно цікавим був виступ начальника відділу освіти Інни Косач, яка є членом родини, яка в роки 2 світової долучилась до цих подій. І прадід , і дід по лінії матері носять звання "Праведник світу" і їх імена занесені на стеллу. Вони зберегли кілька життів від смерті, не зважаючи на їх національність. Якщо переоцінювати події другої світової війни, то бачимо , що в кожній місцині українці знаходили можливість рятувати людей від вірної смерті. Інна Косач висловила впевненість, що старшокласники і дорослі від цього заходу віднайдуть в своєму серці краплину того дорогого, що повинно бути у кожного-любові до ближнього, можливості подивитись один одному в вічі і , перейнявшись тими подіями, по-іншому ставитись до життя, навчитись його цінувати . Так сталося, що наш район у складі Вінницької області став учасником великого проекту "Захистимо пам"ять", яким керувала учитель історії Липовецької зош №2 Олена Ненікова. Окрім великої дослідницької роботи з цього питання,учителька спільно із дітьми 9 -11 класів підготувала літературно-музичну композицію, яку було запропоновано до уваги учасників семінару. Досить цікаво і зворушливо пролунали у виконанні дітей основні факти подій, що відбувались у роки 2 світової війни на території Липовецького району та й на території всієї України.


Як зазначила вчителька, Проект «Захистимо пам’ять» присвячується маловідомій досі главі нацистської політики знищення: він досліджує масові розстріли євреїв на окупованих територіях Східної Європи, що потрапили у морок забуття. Проект разом з тим захищає та позначає свідчення цих злочинів – ті масові поховання в Україні, які стали останнім місцем спочинку для більше ніж мільйона євреїв – перетворюючи їх на гідні пам’яті меморіальні місця.


З цією метою у п’яти західноукраїнських громадах – Рава-Руська, Кисилин, Острожець, Прохід та Бахів вже споруджено меморіали. Вони увічнюють історію колись квітучого життя єврейського населення та його винищення. Основою послужили як історичні джерела, так і інтерв’ю зі свідками, зібраними французькою організацією Яхад-Ін Унум. Як учасники проекту діти плідно попрацювали і гідно представляли Липовецький район у м. Київ .
Під час виконання Женею Русецькою пісні " Бухенвальдський набат" присутні в залі вшанували пам"ять жертв нацизму.

Повернутись