День матері. Пільги для одиноких матерів

У календарі свят для мам визначений особливий день, який святкується в Україні у другу неділю травня - День матері. Відбувається це згідно з Указом президента України від 10 травня 1999 року №489/99. День матері в Україні у 2020 році припадає на неділю, 10 травня.

Липовецьке бюро правової допомоги вітає усіх мам з цим гарним святом та бажаєщоб Ваше  чуйне материнське серце завжди  спокійно билося в такт із радістю, успіхом і гордістю за своїх дітей.

Особливо хочеться вшанувати і подякувати матерям, які самі виховують дітей та нагадати, які пільги передбачені в Україні для одиноких матерів:

Соціальне забезпечення. Матерям-одиначкам виплачується грошова допомога на дитину відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми». Працюючим жінкам надаються путівки до санаторіїв та будинків відпочинку безкоштовно або на пільгових умовах, а також надається матеріальна допомога. Крім іншого, жінкам, що самотужки виховують дітей, надається тимчасова державна допомога.

Гарантії трудового законодавства. Одинокій матері гарантується прийом на роботу і заборона на звільнення (ст. 184 Кодексу законів про працю); надається право працювати неповний робочий день (ст. 56 КЗпП); забороняється залучення до нічних, надурочних робіт, робіт у вихідні дні і направлення у відрядження (ст. 176 КЗпП) тощо.

Відпустка. Відповідно до ст. 19 Закону України «Про відпустки» одинокій матері, батьку надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів (без урахування святкових і неробочих днів). Невикористану за попередні роки додаткову відпустку одинока мати може взяти в будь-який час, або ж у разі звільнення вона буде компенсована грошима. Крім того, їм даються щорічні відпустки у зручний для них час.

Пільги з оподаткування. Одинока мати (батько), вдова (вдівець) мають право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отриманого від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги, що дорівнює 150% суми пільги (у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років).

Забезпечення житлом. Виходячи з норм ст. 45 Житлового кодексу матерям-одиначкам, які потребують поліпшення житлових умов, надається першочергове право на житлові приміщення. Також одинокі матері мають право на першочергове отримання квартир або садибних (одноквартирних) будинків із житлового фонду соціального призначення (ст. 12 ЗУ «Про житловий фонд соціального призначення»).

Сподіваємось що дана стаття була корисною для одиноких матерів та нагадуємо, що скористатись послугами системи безоплатної правової допомоги Козятинського місцевого центру, під час карантину, можна дистанційно написавши  на електронну пошту: kozyatyn.vinnytsya@legalaid.vn.ua або зателефонуйте за номером (04342) 2-00-17

Начальник Липовецького бюро правової допомоги           Комісаренко О.А.