ДИФТЕРІЯ І ЧИМ ВОНА НЕБЕЗПЕЧНА

Про дифтерію всі довго мовчали, а тепер різко заговорили багато і тривожно.

Чому? Тому, що підростає ціле покоління українців "напіввакцинованих". Поодинокі випадки дифтерії в Україні не дозволяють лишитися осторонь і мовчати.

Кому загрожує дифтерія і чим вона небезпечна?

Дифтерія - це інфекційна хвороба, її збудник - бактерія, ім'я якої Corynebacteriumdiphtheriae. Небезпечна вона тим, що вміє виробляти токсин, який гальмує утворення білка в організмі. А ще в ділянці запалення утворюються плівки, які можуть призвести до утрудненого дихання, асфіксії. А всмоктування в кровотік токсину -до ускладнень, таких як міокардит, неврит, ураження нирок і порушення системи згортання крові. Саме від ускладнень дифтерії помирають хворі. Чим швидше після початку хвороби розвиваються ускладнення, тим більша імовірність смерті. Смерть настає у 5-10% хворих.

Захворювання передається повітряно-крапельним шляхом. Інкубаційний період (від зараження до перших проявів хвороби) складає 2-5, іноді до 10 днів. Дифтерія може вражати слизові оболонки будь-яких локалізацій, частіше глотку, мигдалики, гортань, ніс; рідко вульвовагінальну ділянку, кон'юнктиву. Окремо виділяють шкірну форму дифтерії. Симптоми при дифтерії глотки і мигдаликів- біль у горлі, нездужання, втрата апетиту, температура тіла до 38,5. За 2-3 дні на мигдаликах починає формуватися плівка з сірим або синюшним відтінком і поширюється на дужки, м'яке піднебіння, стінки глотки. При травмуванні плівок виникає кровотеча. Насторожуючим в цьому періоді є надто виражені прояви інтоксикації при відносно невеликій лихоманці.

При дифтерії гортані додатково є хрипота, зміна голосу і гавкаючий кашель. Як бачимо, початок хвороби підступний, схожий на ГРВІ, а коли вже появляються нальоти, виникає необхідність розрізняти ангіну і дифтерію. Самостійно це зробити неможливо.

Єдиним дієвим заходом проти поширення дифтерії є вчасне виконання щеплень, тоді навіть люди, котрі за станом здоров'я не можуть бути щеплені, будуть захищені за рахунок колективного імунітету.

Липовецьке районне управління  Головного  управління

Держпродспоживслужби у Вінницькій області