Голова районної ради
Науменко Юрій Михайлович

Фахівці Липовецького бюро правової допомоги продовжують серією інформаційних статей з питань земельних відносин

Фахівці Липовецького бюро правової допомоги продовжують серією інформаційних статей з питань земельних відносин. Сьогоднішня стаття буде присвячена приватизації земельної ділянки на якій уже збудований будинок. Перед усім відповімо на питання навіщо оформляти право власності на земельну ділянку під будинком.

Є декілька основних причин:

-це буде Ваша власність, якою Ви вправі розпоряджатись на свій розсуд;

-у Вас з’явиться можливість продати, подарувати чи будь-яким іншим способом передати право власності на свою ділянку та житловий будинок іншій особі;

-збільшиться ринкова вартість усього домоволодіння;

-куди б Ви не звернулись з метою вирішення будь-якого питання, стосовно Вашого домоволодіння, обов’язково стане питання кадастрового номеру на земельну ділянку;

-гарантування своїх прав як власника земельної ділянки від зазіхань суміжних власників (користувачів) на Вашу територію;

- одна із основних причин – це зайняти місце в Державному земельному кадастрі (ДЗК) під своєю ділянкою, таким чином, щоб її координати на місцевості збігались з координатами в кадастрі, бо з плином часу база наповнюється ділянками, і не кваліфіковані виконавці здають їх з помилками в координатах, згодом може стати так, що фактичні межі вашої земельної ділянки уже посунуті  в земельному кадастрі, і потрібно буде проводити додаткові роботи для виправлення цих помилок, що потягне за собою значні фінансові витрати та звісно забере багато часу та нервів.

Як ми зазначали  у попередній статті,  що згідно з Земельним кодексом України, Ви можете один раз безоплатно отримати у власність одну присадибну земельну ділянку, площа якої не перевищує: у селі – 25 соток, у селищі – 15 соток, у місті – 10 соток.                                                                                                                                            Що робити, якщо земельна ділянка фактично є більшою за норму безоплатної приватизації?

Якщо Ви фактично володієте присадибною  земельною ділянкою, розмір якої більший за максимальний розмір ділянки, яка може бути приватизована безоплатно, то іншу частину також можна безоплатно приватизувати, але вже як земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства.

Наприклад, якщо Ви фактично користуєтеся земельною ділянкою площею 40 соток у селі, то 25 соток можна приватизувати як присадибну ділянку для обслуговування житлового будинку, господарських споруд і будівель, а інші 15 соток – під ведення особистого селянського господарства.

Ще раз звертаємо увагу, що земельне законодавство передбачає безоплатне приватизування земельної ділянки відповідного виду використання лише один раз.

Що потрібно зробити, щоб оформити право власності на земельну ділянку, якою Ви фактично користуєтеся та є власником будинку який збудований на ній?

Крок перший:

Подайте до відповідної сільської, селищної, міської ради, на території якої розташована земельна ділянка, заяву  про дозвіл на розробку технічної документації на земельну ділянку.

Увага! Заяву подає лише особа, яка є власником будинку. 

Крок другий:

Ваша заява має бути розглянута відповідною радою та має бути надано Вам  Рішення про дозвіл на розробку технічної документації на земельну ділянку.

Увага! Сесії рад збираються переважно щоквартально, тому потрібно бути готовим до того, що Рішення може були лише через 3 місяці, якщо Ви подали заяву невдовзі після проведення сесії.

Крок третій:

Зверніться до землевпорядної організації, яка має відповідну ліцензію на виконання робіт із землеустрою і яка за договором має розробити відповідну технічну документацію із землеустрою.  Такі організації працюють і у нашому районі і знайти таку допоможуть у відділі Держземагенства або працівники сільської, селищної, міської ради.

Складання технічної документації із землеустрою передбачає, що інженер-землевпорядник має визначити точні межі земельної ділянки, їх геодезичні координати та скласти кадастровий план земельної ділянки. Це необхідно для того, щоб внести відомості про межі Вашої земельної ділянки до Державного земельного кадастру.

Землевпорядна організація має виконати геодезичні роботи і розробити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки, які мають, за потреби , бути закріплені межовими знаками встановленого зразка.

Також землевпорядна організація зобов’язана надати Вам оригінал і засвідчену копію виготовленої землевпорядної документації (технічна документація із землеустрою як в паперовому так і в електронному вигляді – так званий обмінний файл), яка у разі виникнення непорозумінь щодо меж земельної ділянки у суді, буде слугувати доказом.

Важливо знати, що земельне законодавство встановлює обов’язковість погодження меж земельної ділянки із суміжними власниками та користувачами при проведенні кадастрових зйомок. Проте це не означає, що сусід може безпідставно відмовити у такому погодженні, вимагаючи наприклад перенесення межі на свою користь. Усі свої вимоги він має аргументувати і підтвердити документально (державним актом на право власності на земельну ділянку, даними БТІ, матеріалами інвентаризації земель і т.п.).

Крок четвертий:

Після отримання документації із землеустрою Вам необхідно звернутись до Державного кадастрового реєстратора , який діє в складі територіальних органів Держземагенства для отримання витягу з Державного земельного кадастру із зазначеним у ньому кадастровим номером земельної ділянки.

Відповідно до вимог ст.132 Земельного кодексу України у разі здійснення з земельною ділянкою будь-яких правочинів наявність кадастрового номеру є істотною умовою.

Відповідно до п.29 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року № 1051 визначено, що кадастровим номером земельної ділянки є індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього періоду існування.

Крок п’ятий:

Подання заяви до органу місцевого самоврядування  про затвердження технічної документації і отримання дозволу на передачу у приватну власність земельної ділянки та отримання відповідного Рішення сесії.

Крок шостий:

Для  реєстрації права власності на земельну ділянку потрібно звернутись до Реєстратора прав на нерухоме майно з наступними документами:

  • витяг з Державного земельного кадастру,
  • копію паспорта з усіма фотографіями та пропискою,
  • копію ідентифікаційного номера на окремому листку,
  • Рішенням сесії про дозвіл на передачу у приватну власність земельної ділянки.

Після виконання необхідних реєстраційних дій Ви зможете отримати витяг з Державного реєстру речових прав про реєстрацію права власності на нерухоме майно ( в даному випадку на земельну ділянку). З цього моменту Ваші права на землю будуть захищені, а Ви станете повноправним власником своєї земельної ділянки.

Сподіваємось що дана стаття була корисною та нагадуємо, що скористатись послугами системи безоплатної правової допомоги Козятинського місцевого центру, на період карантину,  можна дистанційно написавши  на електронну пошту: kozyatyn.vinnytsya@legalaid.vn.ua або зателефонуйте за номером (04342) 2-00-17.

 

Начальник Липовецького бюро правової допомоги                                    Комісаренко О.А.

Повернутись