Фейк щодо штрафів за відсутність адресних табличок на будинках з 1 червня 2020 року

Серед жителів Липовецького району почала поширюватись інформація, що з першого червня штрафуватимуть за відсутність адресних табличок на будинках у зв’язку з вимогами Держстату, відповідно до методичних рекомендацій  для проведення загального перепису населення.

Липовецьке бюро правової допомоги надає роз’яснення з цього приводу. На сайті Державної служби статистики (Держстату) відсутня будь-яка інформація з цього приводу. Останніми роками не видавалось жодних нормативно-правових актів, у яких було згадано обов’язковість установлення табличок. Деяка інформація є на сайтах місцевих відділів статистики на Луганщині та Ужгородської міськради за минулий рік, де вони просять навести лад з номерами будинків, але жодного натяку на обов’язковість немає.

Проте, ще у 2005 році Державний комітет з питань житлово-комунального господарства затвердив Правила утримання житлових будинків. Вимоги його адресовані до власників або балансоутримувачів будинків та в одному з пунктів вказано: «На фасадах жилих будинків поміщаються покажчики назви вулиці, провулка, площі, номер будинку та ін.». Однак, через неоднозначність формулювання норми, неможливо притягнути до відповідальності за її невиконання. Але, оскільки законодавець допустив таку колізію, деякі місцеві ради у правилах благоустрою своїх міст закріплювали обов’язковість виконання даного припису, а вже за наявності обов’язковості виникає можливість покарання за невиконання вимоги.

За порушення вимог Правил благоустрою наступає відповідальність за ст. 152 Кодексу Украї́ни про адміністрати́вні правопорушення, санкції цієї статті передбачають накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності - від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (для громадян це від 340 до 1360 гривень).

Отже, виходячи з вище зазначеного,  не будуть штрафувати за відсутність адресних табличок на будинках з 1 червня 2020 року, відповідно до вимог Держстату.

Але, якщо в Правилах благоустрою населеного пункту закріплена вимога про обов’язковість табличок, органи місцевого самоврядування мають право скласти Акт про порушення Правил благоустрою та може бути накладене стягнення у вигляді штрафу (для громадян від 340 до 1360 гривень).

Липовецьке бюро правової допомоги поцікавилось чи є така вимога у Правилах благоустрою міста Липовець. Інспектор з благоустрою Шевчук Петро Петрович повідомив, що така норма внесена до Правил та зазначив, що питання адресних табличок є досить актуальним та розглядалось на сесії міської ради, тому жителям міста надіслані повідомлення з рекомендацією встановлення адресних табличок на будинках. Жорстких санкцій міська рада поки що застосовувати не буде, але навести лад з цього питання потрібно.

Начальник Липовецького бюро                                                                                                                                             правової допомоги                                                                                            Комісаренко О.А.