Фейкові новини про оформлення спадщини

Черговий фейк щодо оформлення спадщини

У просторах інтернету почав «гуляти» черговий фейк щодо неможливості оформлення спадщини з 1 березня 2020 року. Ця інформація стривожила багатьох липівчан та вони почали звертатись з даним питанням до Липовецького бюро правової допомоги.

Хочемо заспокоїти-на сьогоднішній день ніяких змін у оформлені спадщини не має і не передбачається.

Даний фейк пов'язаний з прийняттямпостанови Кабінету Міністрів України №231, яка була прийнята ще 04 березня 2013 року. Згідно даної постанови суб’єкти оціночної діяльності не мали права визначати оціночну вартість рухомого і нерухомого майна для цілей оподаткування (в тому числі при оформленні договорів дарування та вступі у спадок) до отримання сертифікату нового зразка. Тобто з 01 листопада 2013 року фактично запроваджувалася «переатестація» оцінювачів та використовувалися нові звіти про оцінку. Дана постанова №231 втратила чинність ще в серпні 2014 року у зв’язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України №358 від 21.08.2014 року, яка чинна станом на сьогоднішній день. В липні 2015 року постанова №231 була також визнана незаконною та скасована постановою Вищого адміністративного суду. Проте щороку, починаючи з 2013, у ЗМІ поширюється інформація про проблеми з оформленням спадщини і дарування. Таким чином, на сьогоднішній день підстав для хвилювання немає. В Україні є значне коло суб’єктів оціночної діяльності, які проведуть оцінку, та нотаріусів, які оформлять спадщину чи договір дарування.

Також нагадуємоз 25 березня 2018 року набрав чинності Закон України від 23 лютого 2017 року № 1910-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування спадщини». Даним Законом внесено зміни до Податкового кодексу України щодо визначення членів сім’ї фізичної особи першого та другого ступенів споріднення, а також щодо оподаткування спадщини за нульовою ставкою у разі успадкування майна цими категоріями осіб. Тепер згідно Податкового кодексу України, членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу «Податок на доходи фізичних осіб» Податкового кодексу України вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені.

Членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.

Тобто за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб тепер оподатковується спадщина, успадкована членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступеня споріднення: батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені, рідні брати та сестри, бабуся та дідусь, онуки.

Щодо інших категорій то залишено без змін. Фізичні особи - резиденти, які отримують спадщину (подарунок) від фізичної особи - резидента, але не відносяться до членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення, сплачують податок на доходи фізичнихосіб за ставкою 5 відс. від вартості будь-якої спадщини (подарунку).

Такий самий порядок оподаткування стосується і подарунків - оподатковуються згідно з правилами, встановленими для оподаткування спадщини. Подарунки від родичів першого та другого ступеня споріднення - за нульовою ставкою. Від інших - 5 відсотків, від нерезидентів - 18 відсотків.

Цими змінами також скасовано необхідність оцінки майна у разі спадкування будь-яких об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою та дарування об’єктів, які оподатковуються за нульовою ставкою.

Сподіваємось, що дана стаття  була корисною та нагадуємо, що для отримання консультації з цього питання, а також інших правових питань всі жителі   Липовецького         району можуть звернутись до Козятинського МЦ за адресою:        м. Козятин,  пров. Кондрацького, 1А, тел.:(04342) 2-00-17; 2-02-07; або  Липовецького бюро правової  допомоги:      м. Липовець, вул. Некрасова,  4. тел. (04358) 2-10-33.

Начальник Липовецького бюро правової  допомоги                                         Оксана Комісаренко