Голова районної ради
Науменко Юрій Михайлович

Інформація до засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при райдержадміністрації

На сьогоднішній день у світі зберігається напружена ситуація щодо африканської чуми свиней. З початку 2016 року АЧС зареєстровано у 12 країнах світу: Латвії, Литві, Естонії, Польщі, Росії, Кабо Верде, Бурунді, Кенії, Нігерії, Малі, ПАР та Україні.

Всього, з 2012 року на території України зареєстровано 78 випадків захворювання на АЧС в 16 областях України: в Запорізькій (1), Луганській (4), Чернігівській (25), Сумській (8),Київській (6), Рівненській (2), Житомирській (2), Полтавській (8), Одеській (5), Миколаївській (6), Черкаській (2), Кіровоградській (1), Хмельницькій (1) та Чернівецькій (1), Волинській (4), Вінницькій (1), Харківській (2) областях. При цьому 57 випадків зареєстровано серед домашніх свиней, 19 - серед диких кабанів та виявлено 1 інфікований об’єкт.

Зпочатку 2016 року в 13 областях нашої держави виявлено 42 випадки АЧС: Полтавська (5), Одеська (11), Миколаївська (7), Сумська (4), Житомирська (1), Кіровоградська (3), Хмельницька (1), Черкаська (1), Чернігівська (2), Чернівецька (1), Волинська (4) та Вінницька (1), Харківська (2) області, у тому числі 2 випадки серед диких кабанів та 40 - серед домашніх тварин. В Кіровоградській, Хмельницькій, Чернівецькій, Волинській, Вінницькій  та Харківській областях АЧС зареєстровано вперше.

Останні випадки АЧС зареєстровано:

в Сумській області 21.08.2016 в СТОВ «Піщане» (с. Нижнє Піщане, Ковпаківський район м. Суми) було зареєстровано захворювання та загибель 6 голів свиней.За попередньою інформацією в СТОВ «Піщане» утримується 6460 голів свиней. Крім того, 67 голів свиней утримується в 59 домогосподарствах с. Нижнє Піщане.

в Полтавській області 21.08.2016 в домогосподарстві громадянина, який проживає в с. Литвяки Лубенського району Полтавської області, зареєстровано захворювання та загибель свиней.За попередньою інформацією в домогосподарствах населення с. Литвяки утримується близько 100 голів свиней.

у Вінницькій області 25.08.2016 в ФОП Подоляк О.В. (смт Кирнасівка Тульчинський район Вінницька область) було зареєстровано захворювання та загибель свиней.За попередньою інформацією в господарстві утримується близько 800 голів свиней.

в Харківській області 29.08.2016 в домогосподарстві громадянина, який проживає в с. Протопопівка Дергачівського району Харківської області було виявлено захворювання та загибель свині. Всього в домогосподарстві утримується 63 гол. свиней.

в Миколаївській області 30.08.2016 було зареєстровано загибель 3 голів свиней в СГПП «Техмет-Юг» (смт Воскресенськ, Вітовський район, Миколаївська область).

За попередньою інформацією в СГПП «Техмет-Юг» утримується 6345 голів свиней.

У зв’язку із захворюванням свиней у господарстві  ФОП Подоляк О.В. смт. Кирнасівка Тульчинського району Вінницької області 28 серпня 2016 року відбувся виїзд спеціалістів групи швидкого реагування.

В результаті проведення клінічного огляду хворих тварин, патологічного розтину загиблих свиней та проведення відповідного епізоотичного розслідування виникла підозра на захворювання свиней на африканську чуму.

28 серпня 2016 року, о 13 годині чотири трупи свиней було відправлено до Вінницької регіональної лабораторії ветеринарної медицини для розтину та відбору патматеріалу з подальшою доставкою до науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветсанекспертизи.

Згідно звіту про результати дослідження пат матеріалу № 005625 п.м./16 від 29.08.2016 року – виявлено ДНК вірус африканської чуми свиней.

 Крім карантинної зони в смт. Кирнасівка до  зони нагляду включено адміністративну територію Ілляшівської, Капустянської, Олександрівської, Летківської сільських рад  Тульчинського району та Тростянецької селищної ради Тростянецького району.

В самому населеному пункті смт. Кирнасівка крім ФОП Подоляк О.В. є ще 4  СТФ інших власників, а в населеному пункті утримується біля 1 тис. гол. свиней. В осередку спалено біля 800 гол свиней за рахунок власника та вирішується питання  про інше наявне поголів’я в населеному пункті.

В карантинній зоні виставлені ветеринарно-поліцейські пости, на дорогах обладнано дезбар»єри та шлагбауми, встановлено таблички з написом: «КАРАНТИН ПРОЇЗД ЗАБОРОНЕНО»,  перекопано ровами другорядні дороги. З карантинної зони заборонено вивіз  живих тварин, продуктів забою  тварин та їх ввезення.

Причини розповсюдження АЧС:

-          спрощення процедур державного ветсанконтролю;

-          відсутність дієвого контролю при внутрішньодержавному переміщенні живих тварин та сировини;

-         торгівля живими тваринами та сировиною на стихійних ринках;

-         нехтування елементарними заходами біобезпеки, в переважній більшості в особистих підсобних господарствах громадян та дрібних спеціалізованих підприємствах;

-          не повна депопуляція диких кабанів;

-          відсутність “серйозних” заходів відповідальності за дії осіб що призвели до розповсюдження хвороби;

Що зроблено:

         Державною службою ветеринарної медицини області та району проводиться посилена робота по профілактиці АЧС.

    Продовжується чергування спеціалістів держаної лікарні ветеринарної медицини..

  Всі спеціалісти ветеринарної медицини району забезпечені цілодобовим мобільним зв’язком з управлінням Держпродспоживслужби в Липовецькому районі.

         На виконання протоколу ДНПК при КМУ від 17.06.2016 року № 1 проведено 12.07.2016 року засідання ДНПК при ОДА, рішенням якої зобов’язано всі зацікавлені служби і організації активізувати роботу по недопущенню заносу вірусу АЧС на територію області. Відповідне засідання ДНПК проведенні при районній райдержадміністрації .

         На виконання пункту 3 та 10 Протоколу засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при райдержадміністрації від 19.07.2016 року №5 управлінням Держпродспоживслужби в Липовецькому районі спільно з Липовецьким відділком національної поліції видано спільний наказ №33/47 від 19.07.2016 р.  «Щодо створення мобільної групи»,  та проведено на місцевому рівні базову підготовку (організація навчання) патрульних поліцейських із питань біобезпеки, з метою недопущення африканської чуми свиней.

          На виконання наказу № 38 від 20.07.2016 року управління Держпродспоживслужби в Липовецькому районі проведено моніторинг свиногосподарств по дотриманню вимог ветеринарно-санітарного законодавства. При моніторингу були виявлені основні порушення-це відсутність дезбар»єрів та дезкилимків, а де були наявні відсутність їх заправленням дезінфікуючими засобами, також відсутність засобів для прання спецодягу та відсутність другого комплекту спецодягу та спецвзуття, відсутність засобів особистої гігєни.

      Управлнням Держпродспоживлужби в районі  видано наказ  про персональну відповідальність кожного спеціаліста відповідної ланки. Письмово попереджено під розписку постійних  реалізаторів свинини на ринках, власників громадського харчування, реалізаторів поросят на живих ринках.

         З початку року державною Вінницькою регіональною лабораторією ветеринарної медицини проведено моніторингові дослідження біоматеріалу на наявність вірусу африканської чуми від 161 свині, в тому числі із організованих підприємств  – 50, 32 з приватного сектору та 79 досліджень матеріалу від диких кабанів.

 З Липовецького району проведено моніторингові дослідження біоматеріалу на наявність вірусу африканської чуми від 1 голови дикого кабана, який  планово відстріляний в Турбівській лісовій науково-дослідній станції, та від 3 голів свиней що загинули в 2 свиногосподарствах району- результат досліджень від’ємний .

         Здійснено 2 перевірки підприємств по  забою свиней, перевірено 2 агропродовольчих ринки. За результатами перевірок виявлено 2 порушення, вручено 4 приписи, притягнуто до адміністративної відповідальності 3 особи.

  Проведено роботу по інформуванню населення щодо АЧС. Розповсюджено 490 інформаційних листівок, проведено 480 бесід та 7 лекцій, здійснено 102 виступи на зборах громадян в населених пунктах,  надруковано 5 статей в місцевій газеті.

 Всі попередні рішення засідання надзвичайної протиепізоотичної комісії та інформаційні листівки щодо АЧС розміщені на сайтах райдержадміністрації, райради та інформаційних стендах Управління Держпродспоживслужби та сільських рад, а також надіслані електронною поштою до власників свиноферм та територіальних громад. Про всі нові випадки АЧС інформування проводиться через районну газету та бесіди з керівниками та спеціалістами свиногосподарств, громадянами які утримують свиней.

 

Враховуючи вищевикладене  пропоную здійснити  ряд заходів:

1.    Забезпечити неухильне виконання рішень Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Кабінеті Міністрів України № 1 від 10 березня 2015 року, №2 від 17.07.2015, №3 від 31.07.2015, №4 від14.09.2015, №1 від 17. 06.2016 та попередніх рішень ДНПК при ОДА. №7 від 11.11.2015 р. №5 від 19.07.2016р. №6 від 10.08.2016 року при Липовецькій РДА.

2.    Забезпечити ветеринарно-санітарний контроль за утриманням свинопоголів’я у свиногосподарствах незалежно від форми  власності в тому числі шляхом проведення обстежень.

3.    Активізувати роботу щодо приведення до оптимальної щільності поголів’я диких кабанів в мисливських угіддях усіх форм власності, де утримуються свині.

4.    Посилити ветеринарно-санітарний контроль за переміщенням живих свиней та продукції свинарства,  а також за подвірним забоєм тварин. Попередити під розписку постійних реалізаторів свинини про закупку живих свиней тільки  в межах адміністративного району

5.    Забезпечити контроль за дотриманням всіма суб’єктами господарювання, незалежно від форми власності та підпорядкування, діяльність яких пов’язана з утриманням, забоєм та переробкою свиней та продукції з них, ветеринарно-санітарного законодавства, зокрема щодо «закритого» режиму роботи, в разі неможливості виконання, припиняти їх діяльність відповідно до діючого законодавства.

6.Забезпечити належну роботу  на продовольчих ринках по торгівлі свининою та на ринках по торгівлі живими тваринами, не допускати до продажу осіб в яких відсутні ветеринарні супровідні документи про клінічний огляд тварин. Взяти на облік всіх продавців живих свиней.

       7.Всім суб’єктам господарювання незалежно від форм власності які утримують свинопоголів’я дотримуватись закритого режиму роботи. Не допускати на ферму посторонніх осіб та не завозити поголів’я свиней з неблагополучних  районів та областей щодо АЧС . В разі неможливості дотримання ветсанвимог щодо закритого режиму роботи негайно  припиняти їх діяльність відповідно до діючого законодавства.

8.Заборонити реалізацію свинини на стихійних ринках на територіях сільських рад

9. Керівникам боєнь та м’ясопереробних підприємств закупку тварин на забій та сировину на переробку закупляти з господарств благополучних районів та областей щодо АЧС і тільки при наявності супровідних ветеринарних документів.

10.Заборонити використання харчових відходів в закладах громадського харчування, шкільних та дошкільних закладах, медичних закладах , харчоблоках різних форм власності для годівлі сільськогосподарських тварин та проводити їх утилізацію.

11.Продовжити роз’яснювальну роботу серед населення та власників тварин про небезпеку АЧС та заходи біозахисту приватних господарств громадян та підприємств, діяльність яких пов’язана з обігом свиней, а також що недотримання виконання рішень ДНПК тягне за собою адміністративну та кримінальну відповідальність.

Обережно АЧС

Протокол

Рішення

Повернутись