Голова районної ради
Науменко Юрій Михайлович

Липовеччина на Міжнародному літературно-мистецькому Шевченківському святі

Традиція святкування в Україні «шевченківських днів» давня. Вона почалася з поховання Тараса Шевченка в Петербурзі та перепоховання його праху на Чернечій горі під Каневом. Тривають «шевченківські дні» від березня – місяця народження і смерті поета – до травня, бо ж саме 22 травня 1861 року він знайшов вічний спочинок там, де «лани широкополі, і Дніпро, і кручі».

Міжнародне Шевченківське літературно-мистецьке свято «В сім’ї вольній, новій» започатковано в 1981 році. Спершу заходи в рамках Шевченківського свята відбувалися в Києві та на Черкащині, а з 1988 року – з метою популяризації творчої спадщини Великого Кобзаря, урочистості проводилися щороку в одній із областей України. У 2018 році естафету цієї культурно-мистецької акції Вінницька область прийняла від Луганщини.

24 травня на площі Тараса Шевченка (біля краєзнавчого музею м. Вінниця) відбулася виставка світлиць народного мистецтва районів області. В ній прийняли участь всі райони, які представили обрядові хліби, роботи з вишивки, кераміки, живописні, різьблені та флористичні картини на теми творів Т.Г. Шевченка; соломо, рогозо, лозо та газето-плетіння. Портрети Шевченка намальовані, різьблені, вишиті нитками та бісером.

Вінниччину відвідали  поети, літератори, художники та митці з усієї України, а також з інших країн, зокрема Монголії, Польщі, Болгарії, Угорщини, Румунії, Естонії та Японії. Серед відомих українських Анатолій Пономаренко - поет, Народний артист  України, Герой України; Петро Перебейніс – письменник, наш земляк, лауреат Шевченківської премії; Ольга Тополя – поетеса з Луганщини, які читали свої вірші та уривки із поем про Тараса Шевченка. З вітальним словом до присутніх звернувся голова Вінницької обласної державної адміністрації Валерій Коровій, який привітав усіх зі святом та представив делегацію з різних куточків України та зарубіжних країн. Учасники свята поклали квіти до пам’ятника Тарасу Григоровичу Шевченку.

Липовеччина була представлена  чудовою виставкою: вишивка, старовинні сорочки, портрети Тараса Шевченка вишиті бісером та нитками, вирізьблені на дереві та намальовані фарбами, вироби із газето-плетіння, тіста, соломи, кукурудзи, орігамі,  різні поробки із дерева, петриківський розпис. І звичайно чудові запашні короваї та обрядові хліби: коровай весільний, калачі різдвяні, голубки, перепійці...(майстриня із випікання обрядових хлібів – приватний підприємець Липовця Людмила Козак).

Для забезпечення виставки району на Міжнародному літературно-мистецькому Шевченківському святі працівниками галузі культури та окремими громадянами міста надано мистецькі вироби, а саме: с. Попівка (Валентина Іванченко), с. Скитка (Любов Хілько), с. Війтівці (Валентина Максименко), с. Сививківці (Галина Петлінська), с. Козинці (Тамара Мельник, Микола Гудзовський), с. Вербівка (Оксана Коваль), с. Троща (Катерина Гончарук), м. Липовець (Лілія Кісіль, Марина Юкало), музей історії села Вахнівка (Анна Куник), Липовецький дитячо-юнацький центр (Алла Куземко).

На завершення урочистостей для всіх присутніх звучали пісні на твори Шевченка у виконанні хору працівників культури Вінницького району (керівник Ігор Кочурський), солістів хору та тріо бандуристів.

Хочу висловити щиру вдячність працівникам районного будинку культури та центральної районної бібліотеки (Марині Марахович, Лілії Побережнюк, Галині Островській, Євгенії Тетерук, Ярославу Пшиворському, Владиславу Дубовику, Олексію Смішку, Олегу Баранюку) за оформлення виставки Липовецького району та директору ПСП «Агрофірма Нападівська Сергію Петренку за фінансову підтримку для поїздки в м. Вінницю.

Геннадій ТЕРЛЕЦЬКИЙ

Начальник відділу культури і туризму Липовецької райдержадміністрації

 

Повернутись