Голова районної ради
Науменко Юрій Михайлович

Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту

Фото Олексій Лебідя.

Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту - пам'ятна дата, запроваджена рішенням Генеральної Асамблеї ООН від 1 листопада 2005 року (Резолюція № 60/7). Відзначається щорічно – 27 січня. Саме цього дня 1945 року було визволено в'язнів найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау в Освенцімі.

За час існування цього концтабору в ньому загинуло від 1,5 до 2,2 млн людей. За загальними оцінками, жертвами масового знищення євреїв під час Другої світової війни, разом з 4,5 млн дорослих, стали і 1,5 млн дітей.

"Голокост, що призвів до винищування однієї третини євреїв і незліченних жертв з числа представників інших меншин, буде завжди служити всім народам застереженням про небезпеки, що таять у собі ненависть, фанатизм, расизм і упередженість", - йдеться в резолюції ГА ООН.

Про євреїв - борців гетто, партизан, а ще більше - про єврейські партизанські загони і групи не можна було ні говорити, ні писати. А вони були.

В багатьох гетто на території України були створені бойові групи самозахисту і підготовки повстань. Було налагоджено підпільне виробництво саморобної зброї: гармат, гвинтівок, кинджалів тощо. Влітку 1942 р. тільки в гетто Західної Волині було створено 18 єврейських бойових груп. Збройні повстання євреїв відбулися в 1942 р. в гетто Луцька, Мізочи, Кременця, Тульчина, в 1943 р. - в гетто Львова, Бродів, Стрия.

Найбільш підготовленим, організованим і результативним був збройний виступ євреїв Тучинського гетто (Рівненська область). Він спалахнув 24 вересня 1942 р. і супроводжувався підпалом гетто і втечею основної маси в’язнів. Головний удар у сутичці з поліцією взяли на себе молоді повстанці, більшість з яких загинула в бою. В ході бою було знищено багато німецьких і українських поліцейських, але головним завданням повстанців стало врятування двох третин євреїв містечка Тучин - біля двох тисяч людей сховались у лісах.

Україна вперше відзначила Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту у 2012 році.

З того часу ця сумна дата спонукає нас ще раз перегорнути сторінки історії і згадати події, пов'язані з геноцидом людей.

У загальноосвітніх школах району відбулись уроки пам'яті приурочені цій даті "Проти забуття", "Жертви нацистського табору смерті". У бібліотечних філіях та районній центральній бібліотеці підготовлено виставки літератури, відбулись спільні уроки читань, круглі столи на тему "Голокост – жахливий урок історії", "Про тих, що на диво вижили" та інше.

Фото Олексій Лебідя.Фото Олексій Лебідя.Фото Олексій Лебідя.Фото Олексій Лебідя.

Повернутись