Голова районної ради
Науменко Юрій Михайлович

Наші в Естонії: 1800 км до Таллінна

Напередодні свого професійного свята народні творчі колективи Липовеччини на запрошення нашого земляка, Президента  Асоціації українських організацій в Естонії Володимира Паламара, побували в Естонії, державі, що є  до нас дружньою народ якої по-справжньому вболіває за долю українців. Одну тисячу вісімсот кілометрів подолали липівчани до м. Таллінн, аби взяти участь у святі з нагоди ювілею  товариства "Просвіта", що об`єднує українців у цій невеликій державі вже 20 років. З хвилюванням усі чекали зустрічі з нашими колишніми земляками. 

В дорозі не обійшлось без труднощів. Через великий потік пасажирських перевезень на польській митниці ми добре затримались. Та коли зайшли на митний контроль з паспортами і речами, поляки , побачивши музичні інструменти, попросили наших артистів заспівати. Не знаю, чи часто їм доводилось слухати такого роду концерти, але майстерне й проникливе виконання   пісні із фільму Єжи Гофмана "Вогнем і мечем" викликало у них ряд позитивних емоцій і, тепло побажавши нам щасливої дороги, поляки попрощались із групою. Дві наступні прибалтійські республіки Литва та Латвія промайнули за вікном дуже швидко і кілька годин за північ нас приймав естонський готель "Джінгель". 

Вранці  у  холі готелю земляків тепло зустрів Володимир Паламар і по дорозі  до приміщення  чудової історичної концертної зали Таллінна - Будинку Братерства Чорноголових, де мав відбутись святковий концерт, провів екскурсію по старому місту.

Президент Асоціації зазначив, що українці є третьою за чисельністю етнічною групою населення Естонії.   У країні, що має 1 млн. 300 тис. громадян, мешкає більше 22 тисяч вихідців з України, понад 4 000 осіб мають українське громадянство. Місцями їх компактного проживання є міста Нарва, Сілламяе, Кохтла-Ярве, Йихві (місто-партнер нашого Липовця в північно-східному регіоні Естонії), Таллінн, Тарту, Маарду, Пярну, куди за радянських часів направлялися на роботу фахівці хімічної промисловості, шахтарі з України. Представники української діаспори в ЕР об’єднані у Асоціацію українських організацій в Естоніїдо складу якої входить чимало українських національно-культурних товариств. Товариства не  чисельні, кожне з них об’єднує  50-70 членів. Володимир Паламар наголосив, що ці українські організації не є проблемою для Естонії, насправді-вони справжні партнери естонського парламенту у будівництві сильної , міцної, самодостатньої держави.

 Асоціація українських організацій в Естонії, яку очолює Володимир Паламар, cтворена у травні 2000 року, розширила  культурні зв`язки та можливості естонських українців щодо збереження української мови,  традицій,  культурних цінностей. АУОЕ сьогодні об"єднує осередок української культури в Естонії “Просвіта”,  Українське земляцтво м. Сілламяе „Водограй”, Культурно-просвітнє товариство “Орфей” м. Тапа,  Українське товариство „Вітчизна” м. Пярну,  Спілку української молоді в Естонії,  Творче об’єднання “Койт” м. Тапа, Українське земляцтво м. Пайде “Спогад”, Молодіжно-дитячий хореографічний ансамбль “Колор” м. Таллінн, Українську студію „Кобзарик” м. Таллінн,  Українське реєстрове козацтво в Естонії м. Таллінн. Пріоритетним напрямом їх діяльності є робота з дітьми і молоддю. При деяких школах  відкрито класи з факультативного вивчення української мови. Земляцтва, товариства, студії підтримують зв’язки з Україною.

Повернутись