Голова районної ради
Науменко Юрій Михайлович

Наші в Швеції

Після цікавих зустрічей і екскурсій в Естонії на нас чекала подорож на паромі до шведського міста-столиці Стокгольм. Осіннє прибалтійське місто, не дивлячись на прогнози метеоцентрів, зустріло нас чудовою сонячною погодою, шумом прибою, галасом морських чайок та залишило приємні й незабутні враження. 

Королівство  Швеція є конституційною монархією та парламентською демократією з монархом як главою держави.  Роль законодавчої влади виконує однопалатний парламент Риксдаг зі 349 членами. Виконавча влада здійснюється урядом, під головуванням прем'єр-міністра. Швеція є унітарною державою, розділеною на 21 лен та 290 комуни.

Швеція підтримує скандинавську модель системи соціального забезпечення, надаючи своїм громадянам обов'язкове медичне страхування та вищу освіту. Вона посідає восьме місце у світі в переліку країн з найвищим номінальним ВВП на душу населення та дуже високі місця в інших рейтингах, як до якості життя, здоров'я, освіти, захисту громадських та політичних прав, конкурентоспроможності, рівності, процвітання, та людського розвитку. Країна є членом Європейського Союзу з 1 січня 1995 року, однак, на загальнонаціональному референдумі відмовилась від приєднання до єврозони. Швеція також є членом Організації Об'єднаних Націй, Північної Ради, Ради Європи, Світової Організації Торгівлі, та Організації Економічного Співробітництва та Розвитку.

Стокгольм  — столиця і найбільше місто Швеції на східному узбережжі озера Меларен; великий економічний і культурний центр країни. За чисельністю населення Стокгольм є першим у країні містом (станом на 31 березня 2015 року у Стокгольмі проживало 914 909 осіб). У місті розташовані основні державні органи: головна резиденція шведського короля, уряд та риксдаг. У Стокгольмі також є старе місто, яке дивує своїми вузькими вуличками пробитими в скелях, бруківками, старовинними будівлями, пам"ятками архітектури. Дві години екскурсії були проведені в екскурсійному автобусі із гідом пані Іриною, яка нам про все це розповіла,  і ще дві години була пішохідна екскурсія по місту. Ми побували біля ратуші, національного музею, музею Нобеля, де проводяться шикарні бали, в порту. Швеція розташована на островах і здивуванню нашому не було меж, коли на одному із них , пропливаючи поруч, ми побачили прапор України, хатину і криничку біля неї. Звичайно, враження - незабутні. Дякуємо Президенту Асоціації  пану Володимиру за цікаво та змістовно проведений час.

Найцікавішим у Стокгольмі було сфотографувати автентичний шведський пам’ятник королю Карлу ХІІ – великому другу гетьмана України Івана Мазепи.
Дивлячись на нього , згадалася промова Івана Мазепи, з якою він звернувся до війська, коли у 1708 році Карл ХІІ йшов на Москву і завернув в Україну:
«Братія, прийшла наша пора; скористаємось цим випадком: помстимося москалям за їх тривале насилля над нами, за всі скоєні ними жорстокості й несправедливості, збережемо на майбутні часи нашу свободу і права козацькі од їх посягань! Ось коли надійшов час скинути з себе їх остогидле ярмо й зробити нашу Україну країною вільною й ні від кого не залежною».


Дружба двох полководців – 26 річного шведського короля і 70 річного українського гетьмана не принесла в той час результатів, але нащадки славних лицарів обов’язково доведуть гідну справу до гідної перемоги.
Другим яскравим спогадом про Стокгольм є екскурсія до будівель, де вручаються Нобелівські премії та музею Нобеля – шведського хіміка, який заповів свій спадок , щоб кожного року він ділився між 5 людьми, які найбільше прислужились людству в галузях фізики, хімії, фізіології, літератури і за особливі досягнення перед людством у справі миру.


Ми пишаємося, що серед нобелівських лауреатів є наш земляк Зелман Ваксман, 130 річницю від дня народження якого відзначатимемо у наступному році.
Саме Зелман Ваксман був нагороджений Нобелівською премією з фізіології і медицини «за відкриття стрептоміцину, першого антибіотика, ефективного при лікуванні туберкульозу», що врятував уже тисячі людських життів.

Повернутись