Голова районної ради
Науменко Юрій Михайлович

ПЕРЕГОРНУТА ЩЕ ОДНА СТОРІНКА НАШОЇ З ВАМИ ІСТОРІЇ...

Фото Мій Липовець.

На території Староприлуцької ОТГ біля пам"ятного знаку нашому земляку, лауреату Нобелівської премії Зельману Ваксману відбувся невеличкий мітинг з вшанування його пам"яті, приурочений 130-річчю із Дня народження. Виходець з України , американський вчений, заслужив право називатися «одним з найвидатніших благодійників людства».

Народився він 15 липня 1888 року в містечку Нова Прилука на Вінниччині.
По завершенні навчання в школі З. Ваксман вступив до сільськогосподарського коледжу, у якому почав вивчати мікробіологію ґрунту, і в 1915 році одержав ступінь магістра природничих наук. У цьому ж році він став громадянином США.
У 1932 році Американська національна асоціація по боротьбі з туберкульозом звернулася до Ваксмана з проханням вивчити процес руйнування палички туберкульозу в ґрунті. Він зробив висновок, що за цей процес відповідальні мікроби-антагоністи.
Із 1939 року Ваксман вирішив розгорнути нову програму, що стосується використання його досліджень з мікробіології ґрунту для лікування хвороб людини. «Я відчував по своєму досвіді, що гриби й актиноміцети можуть бути значно ефективнішими джерелами антибактеріальних засобів, ніж звичайні бактерії», заявив він пізніше.
Протягом наступних чотирьох років Ваксман і його колеги досліджували близько 10 тисяч різних ґрунтових мікробів у пошуках антибіотиків, що могли б руйнувати бактерії, не заподіюючи шкоди людині.
У 1952 році Зельман Ваксман був нагороджений Нобелівською премією з фізіології і медицини «за відкриття стрептоміцину, першого антибіотика, ефективного при лікуванні туберкульозу».
У 1950 році Ваксман став кавалером ордену Почесного легіону. Йому були присуджені почесні докторські ступені університетів Льєжа і Рутгера; він був членом Національної академії наук, Національного дослідницького товариства, Товариства американських бактеріологів, Американського наукового ґрунтознавчого товариства, Американського хімічного товариства і Товариства експериментальної біології і медицини.
Зельман Ваксман помер 16 серпня 1973 року в Вудс-Хоул (штат Массачусетс).
Відкрив мітинг голова Староприлуцької ОТГ Віктор Любченко, він зосередив увагу на основних віхах життя вченого та зауважив, що земляки пишаються тим, що серед небагатьох українців , лауреатів Нобелівської премії , є Зельман Ваксман, виходець із невеличкого містечка Нова Прилука. Перед учасниками мітингу виступили Ольга Дмитрів, перший заступник голови райдержадміністрації та Руслан Танасюк, заступник голови районної ради. Вони звернули увагу на те, що кожен , хто знайшов себе в цьому житті за покликанням, хто віддається роботі знайде своє місце в історії свого краю. Колись нащадки згадуватимуть першого голову Староприлуцької ОТГ Віктора Любченка, який одним із перших на Липовеччині відважився на історичний крок -створення об"єднаної територіальної громади, і з відповідальністю та любов"ю до громади виконує зараз свою роботу. Помітною постаттю в історії Липовеччини став наш краєзнавець, історик за фахом Олександр Роговий. Він знайшов себе за покликанням, присвятив своє життя вивченню та дослідженню історії рідного краю. Саме завдяки його працям, яким передує значима і копітка робота, ми дізнаємось про імена наших земляків, які своєю працею, добрими справами прославили Україну.
Олександр Роговий у своєму виступі розповів про встановлення фактів із біографії вченого та випуск поштових конвертів із марками, приурочених 130-річчю з Дня народження мікробіолога. Він сказав і про значну підтримку, яку отримав у свій час від сільського голови с. Нова Прилука Василя Нечипорука під час втілення ідеї щодо увіковічнення пам"яті видатного земляка і встановлення в селі пам"ятного знаку. Краєзнавець подарував свою щойно видану брошуру із автографом, приурочену до цієї дати , Віктору Любченку та Василю Нечипоруку.
Присутні поклали квіти до пам"ятного знаку Зельмана Ваксмана і вклонилися його світлій пам"яті. У заході також взяли участь директор Староприлуцької спецшколи Юрій Косач, заступники голови ОТГ Олександр Хацьола і Інна Фещук, представники громадськості.
Далі, у поштовому відділенні територіальної громади, відбулось спец погашення марок, виготовлених за ескізами Олександра Рогового до 130 річниці з Дня народження Зелмана Ваксмана, та конвертів до них.

 

Фото Мій Липовець.Фото Мій Липовець.Фото Мій Липовець.

Повернутись