Голова районної ради
Науменко Юрій Михайлович

Правові консультації у Липовецькому районі: що потрібно знати про договір оренди землі

В липні 2018 року юристи Подільського центру прав людини разом з працівниками Липовецького бюро правової допомоги Козятинського МЦ з надання безоплатної вторинної правової допомоги  консультували мешканців Нової Прилуки та Костянтинівки.  Консультації відбулись в рамках проекту "Зростаючи в рамках Мережі сприяємо  управненню жителів сільських громад Вінницької області", який виконується за підтримки  Міжнародного Фонду «Відродження». 

На консультаційних зустрічах найбільше людей цікавили спадкові та земельні питання, зокрема, укладання та розірвання договорів оренди земельного паю. Розглядались випадки, коли люди укладали договір оренди похапцем, не читаючи умови, і через деякий час зрозуміли, що угода для них не вигідна.

Правозахисники пояснили, що згідно зі статтею 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі може бути розірваний лише за згодою сторін. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

При цьому існують два випадки виключення з наведеного правила:

1.      Якщо договором оренди земельної ділянки передбачені підстави його розірвання в односторонньому порядку. Наприклад, умовами розірвання договору в односторонньому порядку можуть бути:

– несплата  орендної протягом більш ніж три місяці;
– використання земельної ділянки не за цільовим призначенням;
– передача в суборенду земельної ділянки без письмової згоди орендодавця.

2. Якщо орендар затримує виплату орендної плати за договором оренди на строк більше ніж 3 місяці, орендодавець вправі розірвати договір в односторонньому порядку згідно зі статтею 782 Цивільного Кодексу України, яка передбачає, що наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд.

Крім того, згідно статті 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов’язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами, в разі випадкового знищення чи пошкодження об’єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України. В даному випадку визначальним фактором буде доведення погіршення стану земельної ділянки в наслідок її невикористання орендарем, що може трактуватися судом як порушення положень законодавства.

         Отже на перед підписання договору оренди землі слід уважно вивчати його умови для недопущення в майбутньому проблемних питань.

Повернутись