Присвоєння кадастрового номеру приватизованій земельній ділянці

Продовжуємо серію статей, що стосуються земель питань. Сьогодні ми розглянемо ситуацію, коли земельна ділянка приватизована, але відсутній кадастровий номер.

Розробка технічної документації щодо відновлення меж і привласненню кадастрового номера потрібна у разі, якщо:

•             Державний акт на земельну ділянку старого зразка (жовто-червоного кольору,  був виданий до 2002 року)

•             Державний акт нового зразка, на плані меж і зворотній стороні акта вказаний кадастровий номер, але в кадастрово-реєстраційній системі немає інформації про ділянку(цю інфомаціюпожна перевірити в Публічній кадастровій карті, яка є у відкритому доступі)

Для чого потрібний кадастровий номер? Наявність кадастрового номера є обов'язковою умовою для здійснення будь-якої операції із земельною ділянкою, а також з розташованим на ній нерухомим майном.

Кадастровий номер земельної ділянки- індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею потягом усього часу існування.

Наявність кадастрового номера - обов'язкова умова для:

•             Відведення земельної ділянки

•             Зміни цільового призначення земельної ділянки

•             Затвердження документації із землеустрою

•             Оцінки землі (як нормативною грошовою, так і експертною грошовою)

•             Передачі ділянок у власність або користування за рішенням органів державної влади, органів місцевого самоврядування.

•             Укладення будь-яких договорів про перехід права власності на нерухомість (житловий будинок, нежитлове приміщення)

•             Реєстрації прав на нерухомість

Порядок присвоєння кадастрового номеру

1. Розробка технічної документації

Для цього необхідно укласти договір із  землевпорядною організацією на виготовлення технічної документації і створення цифрового обмінного XML- файлу ділянки (файл містить інформацію як про саму ділянку, так і про його власника).

2. Узгодження технічної документації

Технічна документація передається на узгодження в Держгеокадастр. Держгеокадастр передає XML- файл у відділ / управління земельного кадастру. За наявності зауважень обмінний файл повертається на доопрацювання.

3. Привласнення кадастрового номера

Якщо до обмінного файлу немає зауважень - ділянці привласнюється кадастровий номер. Держгеокадастр на документації ставить відмітку з вказівкою кадастрового номера, дати його визначення, даних особи, що зробила відмітку і її підпис. Також видається витяг з Державного земельного кадастру про привласнення кадастрового номера.

4.Реєстрація прав на земельну ділянку

Для можливості вчинення операцій з земельною  ділянкою  необхідно зареєструвати права на неї в Державному реєстрі прав на нерухоме майно.

Звертаємо Вашу увагу, що відсутність присвоєного кадастрового номеру земельній ділянці не позбавляє Вас права власності на неї, якщо у Вас на руках є Державний акт та ніхто не має права відібрати у Вас цю ділянку.

Сподіваємось що дана стаття була корисною та нагадуємо, що скористатись послугами системи безоплатної правової допомоги Козятинського місцевого центру, під час карантину, можна дистанційно написавши  на електронну пошту: kozyatyn.vinnytsya@legalaid.vn.ua або зателефонуйте за номером (04342) 2-00-17

Начальник Липовецького бюро правової допомоги                          Комісаренко О.А.