ПРОФІЛАКТИКА ГРИПУ ТА ГРВІ

Профілактиці грипу та ГРВІ в усіх країнах світу приділяють величезну увагу. Це обумовлено тим, що ці хвороби - лідери серед усіх інфекційних захворювань. Так, на частку грипу та ГРВІ в Україні припадають не менше 90% випадків усіх інфекційних захворювань.

Щорічно кожну шосту людинуці хвороби вкладають у ліжко. Іноді, через індивідуальні особливості організму або через недотримання основних правил поведінкиі лікування, грип і ГРВІ спричиняють ускладнення.
   ГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція) - це не одна хвороба, а ціла група гострих вірусних захворювань, що передаються повітряно-крапельним шляхом і уражають переважно верхні дихальні шляхи. Грип - це теж гостре вірусне захворювання, що, втім, займає особливе становище в цій групі.
   Грип характеризується появою гострого респіраторного синдрому з переважанням трахеобронхіту, вираженою інтоксикацією та гарячкою. Ці симптоми схожі зі звичайною ГРВІ, але, на відміну від менш небезпечного захворювання, грип може викликати доволі серйозні ускладнення у вигляді геморагічного набряку легень, серцевої недостатності. Іноді до інфікування вірусом приєднується бактеріальна інфекція у вигляді бронхіту або пневмонії.
   На грип не можна захворіти, переохолодившись або промочивши ноги.Джерелом інфекції є хвора людина. Особливо велика ймовірність захворіти на грип після контакту з людиною, яка знаходиться в активній стадії хвороби,в гарячковому стані. Інфікування може відбутися повітряно-краплинним шляхом або через предмети побуту.Перші симптоми інфікування грипом можуть проявитися в інтервалі від декількох годин  до 3-4днівпісля такого контакту.
   Симптоми грипу:

• раптове підвищення температури тіла вище 38ºС;
  • біль у горлі;
  • головний біль;
  • кашель;
  • утруднене дихання;
  • біль у м’язах;
  • іноді блювота, діарея.

Кому загрожує грип. Вірус грипу має дуже високий ступінь агресивності, захворіти на нього може людина з будь-якої соціальної групи, будь-якого віку і статі. Однак імовірність захворіти на грип значно вища для дітей у віці від 6 місяців (до цього віку малюків бережуть антитіла мами, отримані малюком у період внутрішньоутробного розвитку); для людей похилого віку, а також для вагітних жінок. Доволі високу небезпеку становить грип і для людей, які часто хворіють на ГРВІ. Це пояснюється низьким рівнем імунітету і,як наслідок- низькою опірністю вірусугрипу.
   Профілактика грипу. Із метою профілактики грипу та ГРВІ в передепідемічний період необхідно вжити таких заходів:

• забезпечити всім членам сім’ї повноцінне харчування з високим вмістом вітамінів у природному вигляді;
  • ввести в спосіб життя регулярні загартовувальні процедури;
  • регулярно вживати загальнозміцнюючі та препарати цілеспрямованої імуностимулюючої дії.

Крім того, в період зростання захворюваності на грип необхідно запровадити такі зміни в спосіб життя:

• уникайте контакту з особами, які мають симптоми грипу. Якщо така людина виникла у вашому оточенні, постарайтеся дотримуватися дистанції не менше 2 м;
  • обмежте своє перебування в місцях великого скупчення людей;
  • якомога частіше провітрюйте приміщення;
  • намагайтеся не торкатися очей, носа, рота немитими руками;
  • уникайте обіймів, поцілунків і рукостискань;
  • прикривайте ніс і рот при чханні або кашлі одноразовою паперовою серветкою, яку одразу ж після використання потрібновикинути;
  • частіше мийте руки (цього правила особливо важливо дотримуватися дітям, які дуже часто торкаються руками всього, що їх оточує).

Лікарі твердять, що захистити себе  і близьких від захворювання на грип і ускладнень, які він викликає, може вакцинація.

Найкращий час для проведення вакцинації - напередодні грипозного сезону ( у вересні). Якщо такої можливості не було, то щеплюватись можна і впродовж всього сезону. Це посилює здатність організму протистояти грипу. Розвиток імунного захисту починається з 2-го дня після вакцинації і сягає максимуму через  2-3 тижні. Імунітет зберігається від 6 до 12 місяців. Існують групи ризику, яким вакцинацію варто зробити перш за все. Зокрема, це діти до 5 років, вагітні жінки, люди віком від 65 років, люди з надмірною вагою, хворі на діабет, хворі на хронічні серцево-судинні захворювання, хворі на хронічні захворювання легенів, люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями, а також люди, що перебувають на імуносупресивній терапії.

Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищує Ваші шанси уникнути небезпечного захворювання, дозволить зберегти життя і здоров'я Вам і людям, що знаходяться поруч з Вами.

Будьте здорові!

Липовецьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області