Що таке податкова знижка на навчання та як нею скористатись?

З 13 серпня стартує прийом заяв до вищих навчальних закладів та з вересня почнеться новий навчальний рік. Для першокурсників це новий етап їхнього життя, а для багатьох батьків це нові клопоти, адже кількість бюджетних місць обмежена, а вартість здобуття вищої освіти не маленька. Саме тому Липовецьке бюро правової допомоги сьогодні розповість що таке податкова знижка на навчання та як нею скористатись.

Не всі знають, але державою передбачено часткову компенсацію за оплату навчання, а саме податкову знижку за навчання. Податкова знижка — це витрати платника податків, пов'язані з придбанням товарів, робіт або послуг, на суму яких дозволено зменшити його річний оподатковуваний дохід.

В Податкового Кодексу України визначено перелік витрат, дозволених до включення до податкової знижки. Одним з таких витрат є сума коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку або члена його сім'ї першого ступеня споріднення (діти, дружина/чоловік). Тобто громадяни, які отримують офіційну заробітну плату і платять за навчання, мають право на компенсацію частини його вартості, що береться для розрахунку знижки.

За отриманням податкової знижки слід звертатися до Державної фіскальної служби за місцем вашої реєстрації маючи при собі наступні документи:

• паспорт;
  • ІПН (ідентифікаційний код);
  • декларація про майновий стан і доходи;
  • довідка про заробітну плату (за формою № 3);
  • копія договору з навчальним закладом;
  • копії квитанцій (чеків, платіжних доручень) про оплату навчання;
  • документи, що підтверджують ступінь споріднення (якщо за навчання сплачують батьки, то потрібно надати свідоцтво про народження дитини, якщо на податкову знижку претендує чоловік або дружина – свідоцтво про шлюб);
  • заява із зазначенням реквізитів рахунку для перерахування відшкодування.

Оформити податкову знижку можливо до 31 грудня року наступного за звітним. Тобто у 2020 році слід подавати документи за 2019 рік.

Згідно зі статтею 179 Податкового кодексу України в разі ухвалення вам компенсації за навчання кошти будуть переведені на ваш банківський рахунок протягом 60 днів після надходження пакету документів.

Однак, для нарахування податкової знижки на навчання існують обмеження. Перш за все, послуги навчання повинні надаватися тільки вітчизняними закладами освіти (незалежно від форми власності). Крім того, потрібно зазначити, що до податкової знижки входить тільки плата за професійно-технічну та вищу освіту. Тобто оплата додаткових послуг навчального закладу (наприклад, підготовчих курсів, додаткових освітніх курсів, додаткового навчання на військовій кафедрі) не враховується. Не можуть отримати податкову знижку на навчання підприємці.

Також хочемо зазначити, що до податкової знижки слід включати суму витрат у розрахунку за кожний повний або неповний місяць навчання звітного року. Тобто якщо оплата за I семестр, що складається з 6 місяців (4 місяці поточного (звітного) року та 2 місяці наступного за звітним року), здійснюється одним платіжним документом, до податкової знижки слід включати тільки витрати за 4 місяці навчання у звітному році. Решта суми, сплаченої згідно з платіжним документом (за 2 місяці семестру), може бути включена платником податків до податкової знижки при реалізації його права на знижку в наступному році разом із платою за II семестр і за частину наступного I семестру.

На прикладі, розглянемо, як розраховується податкова знижка на навчання.

Ваша заробітна плата за рік становила 50 000 грн. З неї було стягнено ПДФО в розмірі 18.00 % (50 000*0.18 = 9 000 грн– сума сплачених податків).

1. Якщо вартість року навчання склала 32 000 грн.
    32 000 * 0.18 = 5 760 грн – розмір податкової знижки.
  2. Якщо вартість року навчання склала 60 000 грн.
    60 000 * 0.18 = 10 800 грн.

Оскільки ця сума є більшою ніж сплачені податки, податкова знижка становитиме 9 000 грн – суму сплачених податків.

Сподіваємось, що дана інформація буде для Вас корисною та нагадуємо, що отримати консультацію з цього, а також інших правових питань Ви можете звернувшись до Липовецького бюро правової допомоги Козятинського місцевого центру за адресою м.Липовець вул.Некравова, 4, або за тел. 2-33-33.

Начальник Липовецького бюро правової допомоги Комісаренко О.А.