Голова районної ради
Науменко Юрій Михайлович

Схилили в скорботі голови...

25 грудня 1979 року так званий "обмежений контингент радянських військ" висадився в Афганістані на летовищах Кабула, Баграма і Кандагара. Приводом для вторгнення стало бажання тогочасного керівництва Кремля змінити очільника Афганістану – Аміна. Це поглибило протистояння всередині країни, яке переросло в громадянську війну, що триває досі.

Це відбулось саме тоді, коли християни в усьому світі відзначали Різдво. Спецпідрозділи ГРУ і КДБ взяли штурмом палац Аміна. Бій тривав добу. В результаті Амін був убитий. Загинуло також двоє його дітей. Нападники втратили керівника операції – полковника Бояринова, 5 офіцерів спецназу КДБ, 6 військових і 9 десантників, а з іншого боку, за деякими даними, загинуло кілька сотень вірних Аміну афганських вояків.

Це ще більше розхитало ситуацію в країні і військове угруповання СРСР виявилося втягнутим у громадянську війну.

Між армією уряду ДРА, який очолив ставленик СРСР Кармаль, і озброєною опозицією – моджахедами ("душмани") розгорілася боротьба за контроль над Афганістаном.

Підтримку моджахедам надавали військові фахівці США і низка європейських країн-членів НАТО, а також пакистанські спецслужби. Радянський контингент воював на стороні сил Кармаля. Участь громадян Радянського Союзу у війні в Афганістані замовчувалася комуністичною владою. Про це відкрито ніде не говорили, але приховати загибель солдатів строкової служби у далекій країні було неможливо. На похорони молодих хлопців, яких привозили на батьківщину у запаяних цинкових трунах, приходило багато людей.

Ті, хто повернувся після "служби в Афганістані" додому, хоч і підписували документи "про нерозголошення", однак з часом почали розповідати, де вони були і що там довелося пережити. У народі їх назвали "афганцями", а радянська влада – "воїнами-інтернаціоналістами".

Офіційно кажуть про 14 427 загиблих військовослужбовців за час "афганської війни СРСР" – від 25 грудня 1979 до 15 лютого 1989 року, але їх значно більше.

За етнічним походженням, із "обмеженого контингенту радянських військ" в Афганістані найбільше загинуло росіян, українців та узбеків.

У Липовці біля пам'ятника полеглим в Афгані землякам зібралися учасники тієї нікому не потрібної війни, яка ранила людські душі і забрала життя тисяч українців. Всіх загиблих в Афганістані українців вшанували хвилиною мовчання. Далі до присутніх звернувся Іван Демихін. Він – учасник бойових дій в Афганістані. На так званій "неоголошеній війні" довелось воювати і йому. Він поділився своїми спогадами...

У натовпі схилили голови воїни-інтернаціоналісти. Для них це особливий день. Щороку, 25 грудня вони приходять сюди, аби згадати полеглих товаришів. Присутні поклали до підніжжя пам'ятника загиблим "афганцям" квіти.

Повернутись