Голова районної ради
Науменко Юрій Михайлович

У читальній залі Липовецької районної бібліотеки відбулось засідання жіночого клубу

Сьогодні у читальній залі Липовецької районної бібліотеки відбулось засідання жіночого клубу "Горлиця" колишнє "Надвечір'я". Темою їх зустрічі стала річниця з Дня народження одного із творців українського театру Леся Курбаса.
Лесь Ку́рбас, повністю — Олександр-Зенон Степанович Курбас народився  25 лютого 1887року у м. Самбір 
у родині акторів галицького театру Степана та Ванди Курбасів (за сценою Яновичі) . Це  український режисер, актор, теоретик театру, драматург, публіцист, перекладач, Народний артист УРСР (1925). Ним створений театр "Березіль" після короткого часу існування стає взірцем. Це не просто театр - це театр  філософський, сповнений глибини думки та польоту почуттів. У ньому грають найвідоміші актори:А. Бучма, М. Крушельницький, Л. Сердюк, В. Василько, Д. Антонович, Є. Бондаренко, Д. Мілютенко. Починали у Курбаса Наталя Ужвій та Гнат Юрá. У ньому ставлять свої твори М. Куліш, Я. Бортник, В. Василько та інші.  Ім'я режисера українського театру Леся Курбаса (1887-1942), народженого в Галичині, без жодного сумніву мусить стояти поміж корифеями театру 20 століття, поруч із швейцарським реформатором Адольфом Алія (1862-1926), французом Жаком Копо (1879-1949), англійцем Едвардом Гордоном Крегом (1872-1966), росіянином Всеволодом Мейєрхольдом (1874-1942), німцем Ер- віном Піскатором (1893-1966) і австрійцем Максом Райнгардтом (1873-1943).У СРСР вибрати шлях створення українського національного театру було подвигом. 
Сучасні мистецтвознавці називають його режисером-авангардистом, що випередив свій час на 100-200 років, його творчість і спадщину вивчають і викладають практично у всіх інститутах культури і театральних ВНЗ Європи й світу. Своєю творчістю він прославив український театр "Березіль" (1922-1934), що став одним з лідерів світового театрального мистецтва і виявився небезпечним Радянському Союзу своїм "українським націоналізмом", "чужим соціалізму". У 1937 році він був розстріляний НКВС разом з іншими “представниками української інтелігенції, які не перевиховалися".
 9 квітня 1934року судова трійка колегії ГПУ засудила зламаного фізично і психічно режисера до 5 років таборів - досить м'який на ті часи вирок. Тому Лесь Курбас мав шанс ще вийти на свободу і повернутися до життя.

На волю режисер так ніколи і не вийшов - табірні поневіряння закінчилися в страшний для української культури день - 3 листопада 1937року. Тоді, до 20-ї річниці Жовтневої революції, в Соловецькому таборі особливого призначення за вироками позасудових органів були розстріляні Лесь Курбас, Микола Куліш, Валер'ян Підмогильний, Павло Филипович, Валер'ян Поліщук, Григорій Епік, Мирослав Ірчан, Марко Вороний, Михайло Яловий. В один день було страчено понад 100 представників української інтелігенції: відродження 1920-х стало "розстріляним відродженням".

Цю цікаву розповідь про одного із корифеїв українського театру для жінок підготувала методист районної бібліотеки Тетяна Козел. За чашкою чаю та смачними млинцями , які приготували до зустрічі жінки, розмовами та жартами час пролетів непомітно. А душа кожної поповнилась ще однією скабничкою правди про одного із українських талановитих митців.

Повернутись