Голова районної ради
Науменко Юрій Михайлович

У ліс ходити – змій остерігатись!

Липовецьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області  нагадує, що в Україні водиться 11 видів змій, але з них тільки три є отруйними. Йдеться про гадюкузвичайну, гадюку Нікольського і гадюку степову. Ще дві змії несуть серйозну небезпеку для людини не будучи отруйними – це каспійський і ескулапів полози.

Гадюки водяться поблизу боліт, в лісах, горах і на луках. Єдина умова – наявність поблизу (не більше 100 м. від гнізда) відкритих ділянок для прийняття сонячних ванн. Коли температура повітря перевищує середні показники, їх активність знижується, вони стають малорухомими і млявими, тому, зазвичай, люди отримують укуси, якщо випадково наступають, сідають або лягають на плазунів.

Як уберегтися від укусів змій:

·         Не рухайтеся. Побачили змію – не робіть різких рухів і почекайте, поки вона не відповзе, як правило, змія просто не побачить нерухомий об’єкт.

·         Одягайтеся відповідно. Якщо ви відправляєтесь в місцевість, де можуть жити змії - вибирайте одяг, який захистить від укусів. Це довгі штани з щільної тканини, високі черевики. Штани потрібно заправити в черевики.

·         Перевіряйте місце відпочинку. Щоб відлякати змію, перед тим, як сісти на траву, камінь або колода – пошуршіте або постукайте палицею.

·         Не торкайтеся до неперевірених предметів руками. Змії часто ховаються в старих пнях, стогах сіна, під каменями або стовбурами дерев. Саме тому до цих предметів краще не торкатися руками, а користуватися палицею.

Що робити, якщо гадюка вкусила?

Намагайтеся якнайшвидше потрапити до лікарні, адже тільки лікар зможе надати необхідну допомогу. Однак, пам’ятайте, що навіть без медичного лікування укус гадюки дуже рідко призводить до смерті.

Якщо до лікарні далеко - надайте першу допомогу потерпілому, дотримуючись кількох простих правил:

·         спокій і мінімум рухів;

·         місце укусу обробіть антисептиком;

·         зніміть з ураженої кінцівки весь одяг, прикраси або взуття;

·         випийте 1-2 таблетки від алергії;

·         прикладіть до рани лід, обгорнутий в тканину;

·         не можна висмоктувати отруту: таким чином ймовірність зараження збільшується, до того ж, на небезпеку наражається і людина, у якої отрута опинилася у роті (відсмоктувати отруту можна, тільки якщо в найближчі години неможливо отримати медичну допомогу);

·         не накладайте джгут;

·         не припікайте рану;

·         не можна вживати алкоголь.

Будьте уважними та обережними!

Липовецьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області

Повернутись