Голова районної ради
Науменко Юрій Михайлович

Віддамо шану жертвам репресій

Щорічно в травні Україна схиляє голову перед жертвами політичних репресій. 
Політичні репресії в Україні розпочалися із першої спроби встановлення радянської влади – з початку 1918 року.
Терор носив цілеспрямований, організований характер, уразив практично всі верстви української нації – інтелігенцію, військовиків, політиків, діячів церкви, культури та мистецтва, та найбільше вдарив по селянству.
За оціночними даними на підставі архівних матеріалів Служби Безпеки України, від 1927 до 1990 р. в Україні було заарештовано понад мільйон осіб, 545 тис. з них засуджені, у т.ч. – щонайменш 140 тис. розстріляно. Крім того, від кінця 1920-х і до початку 1950-х років з України виселено 2 млн. 880 тис. розкуркулених селян і членів їхніх сімей.

Більшість репресованих були українцями, але жертвами терору в Україні стали також поляки, німці, євреї, представники інших національностей.
2 червня 1937 року прийнято постанову Політбюро ЦК ВКП (б) ПБ-51/94 «Про антирадянські елементи», відповідно до якого 5 серпня 1937 вийшов наказ НКВС СРСР № 0044, який поклав початок масових репресій.

Вже до середини листопада 1938 року без суду було винесено 681 692 смертних вироки, які виконувалися негайно. Більше 1,7 млн. людей було відправлено в табори.
Згідно з розсекреченими архівами і документами СБУ, в Україні з 1935 по 1951 рік жертвами розкуркулення стали понад 2 млн. 800 тис. людей.

У пік репресій, коли органи НКВС особливо люто розправлялися з інакомислячими, в Україні було заарештовано близько 270 тисяч наших співвітчизників, з яких фактично кожен другий був засуджений до розстрілу.

За багатьма свідченнями очевидців, які пройшли всі пекельні кола ГУТАБів, у тих таборах із 12 мільйонів ув’язнених наших земляків-українців було до 60 відсотків.
Віддамо шану жертвам репресій!
До Дня пам’яті жертв політичних репресій, з метою належного вшанування пам’яті жертв політичних репресій, привернення уваги молоді до трагічних подій в історії України, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології, на абонементі Липовецької ЦРБ для юнацтва проведено годину історії під назвою «Над білим янголом скорботи – незгасний духу смолоскип» .

Повернутись