Голова районної ради
Науменко Юрій Михайлович

Відкрили меморіальну дошку Валері Ян Славеку

Світлина від Мій Липовець.

У с. Струтинка Липовецького району 14 грудня відбулось урочисте відкриття пам’ятної дошки, присвяченої відомому політичному діячеві Валерію Яну Славеку (1879 – 1939), – прем’єр-міністру Польщі та маршалку Сейму.

Як уродженець Поділля, він був великим прихильником нормалізації польсько-українських відносин та впливав на підтримку України у 20-х рр. минулого століття.

В урочистому заході взяли участь почесні гості: Віце-маршалек Сейму Республіки Польща – пані Малгожата Госєвська, яка сьогодні завітала до Вінницької області з робочим візитом, а також Сенатор Республіки Польща – пані Мар’я Коц, Генеральний Консул Республіки Польща у Вінниці Даміан Цярцінські.

Під час відкриття пам’ятної дошки Валерію Яну Славеку, встановленої на будинку Струтинської сільської ради, були присутні заступник голови обласної державної адміністрації Ігор Івасюк, заступник голови обласної Ради Михайло Кременюк, голова Струтинської сільської ради Михайло Микулін, а також голова Липовецької районної ради Юрій Нуменко та в.о голови Липовецької РДА Ольга Дмитрів, експерт із регіонального розвитку, співорганізатор заходу Юрій Войціцький, представники місцевої громади.

Віце-маршалек Сейму Республіки Польща, пані Малгожата Госєвська подякувала присутнім за організацію урочистого заходу, який, за її словами, є особливо важливим для польського та українського народів, чиї долі пов’язані спільними історичними подіями. Під час зустрічі вона також торкнулася сторінок біографії політичного діяча Валерія Яна Славека, який почав свій життєвий шлях 2 листопада 1879 р. у селі Струтинка та виступав за нормалізацію польсько-українських відносин, був активним учасником польських визвольних змагань.

На завершення виступу пані Віце-маршалек Малгожата Госєвська висловила переконання щодо поглиблення співробітництва, подальшої ефективної співпраці між Республікою Польщею та Україною.

У свою чергу, заступник голови ОДА Ігор Івасюк подякував почесним гостям за візит, зазначивши: «Сьогоднішня подія є надзвичайно важливою для наших народів. Історія – це процес еволюції, тож кожна її сторінка пов’язана із попередніми та залежить від них. Історична пам'ять – це запорука прийняття правильних рішень у майбутньому. Зараз Україна перебуває на новому етапі державотворення, визначаючи своє місце у структурі європейської спільноти, своє майбутнє. Я вдячний організаторам заходу, завдяки якому ми можемо побачити, наскільки близькими є долі українського та польського народів, які мають досить непросте минуле. Я впевнений, що сьогоднішня подія також стане додатковим поштовхом для поглиблення нашої співпраці».

Під час урочистостей щирі вітання від депутатського корпусу обласної Ради та від себе особисто висловив Михайло Кременюк, а також подякував польським партнерам за співробітництво та підтримку української сторони на міжнародному рівні.

У свою чергу, Сенатор Республіки Польща – пані Мар’я Коц подякувала ініціаторам заходу та всім, хто долучився до встановлення меморіальної дошки одному із найвидатніших діячів Польщі Валерію Яну Славеку, а також висловила переконання у подальшій тісній співпраці.

Генеральний Консул Республіки Польща у Вінниці Даміан Цярцінські зазначив: «Валерій Ян Славек був особливо важливою постаттю для Польщі, особливо напередодні Другої світової війни. Однак, він ніколи не забував і про свою малу батьківщину». Під час промови Даміан Цярцінські також подякував і мешканцям місцевої громади, які відвідали урочистий захід.

«На превеликий жаль, вже не залишилося очевидців тих подій, які пам’ятали б видатного політичного діяча Валерія Славека. – зауважив голова Струтинської сільської ради Михайло Микулін. – На мою думку, встановлення та відкриття меморіальної дошки є добрим знаком співпраці, який нагадуватиме нам про братерство українського та польського народів».

Під час урочистого відкриття учасники заходу поклали квіти до меморіальної дошки Валерію Яну Славеку, вшанувавши пам’ять відомого політичного діяча.

На завершення церемонії для усіх присутніх виступив колектив ансамблю «Арпеджіо» з Ліцею ім.Станіслава Костки у м.Кельце, а також хоровий колектив Липовецького району.

Довідка

Валерій Ян Славек (2 листопада 1879 – 3 квітня 1939) – політик періоду ІІ Речі Посполитої, триразовий прем’єр Польщі, маршалок Сейму, підполковник піхоти Війська Польського, член Польської Соціалістичної партії.

Як один із найближчих співробітників Юзефа Пілсудського, відіграв важливу роль у творенні польських організацій напередодні Першої світової війни, зокрема, «Польської організації військової». Був активним учасником польських визвольних змагань.

Один із творців та голова проурядової формації «Безпартійний блок співпраці з урядом».

Разом з кпт. В.Єнджейовичом Славек був автором польсько-української збройної конвенції, яка фіналізувала 24 квітня 1920 р. підписання союзного договору між обома державами.

Після відступу українських і польських військ під натиском більшовиків з території України Славек вже у рангу підполковника увійшов до Польської Військової Експозитури при уряді Української Народної Республіки в екзилі.

Після Варшавської битви у жовтні 1920 р. Валерій Славек розпочав формування польсько-українського добровольчого загону при 6 Польській Армії.

У ставленні до українців тримався поміркованої лінії.

Помер 3 квітня 1939 р. у Варшаві.

Світлина від Мій Липовець.Світлина від Мій Липовець.Світлина від Мій Липовець.

Повернутись