Голова районної ради
Науменко Юрій Михайлович

Відмова власника землі від поновлення договору оренди

            На сьогоднішній день отримати земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства майже неможливо, усі землі знаходяться в оренді фермерських господарств та великих компаній і ці підприємства ведуть боротьбу за кожного власника паю, щоб заключити з ним договір оренди. При заключені договору   кожен з них обіцяє платити гарну орендну плату та безліч додаткових пільг. Коли договір підписаний (причому на тривалий термін) реалії виявляються зовсім іншими і власники земельних ділянок не можуть дочекатись закінчення терміну дії договірних відносин та можливості перейти до іншого орендаря або обробляти землю самостійно.

            Сьогодні ми надамо декілька порад «паперового» спілкування з орендарем, щоб не допуститись помилок. Відносини у сфері оренди земельних ділянок регулюються ЗУ «Про оренду землі », відповідно до нього орендар має переважне право на поновлення договору оренди. Для цього він у місячний термін до закінчення договору має надіслати проект додаткової угоди про продовження договору. Нерідко трапляються випадки, що орендодавці за пів року до спливу терміну оренди надсилають лист про небажання продовжувати договір, обґрунтовуючи свою вимогу бажанням використовувати земельну ділянку для власних потреб та обробляти її  самостійно.  Орендар, незважаючи на отриманий лист, за місяць-півтора до закінчення договору надсилає лист-повідомлення про намір скористатись своїм переважним правом на заключення договору оренди та надсилає додаткову угоду. Орендодавець ніяк не реагує на цей лист (оскільки впевнений що він уже повідомив орендаря про небажання продовжувати договір), в результаті орендар через місяць після спливу договору оренди в судовому порядку продовжує термін дії договору, відповідно до додаткової угоди.

            Наголошуємо на тому, що відповідно до ч.3 ст 33 ЗУ «Про оренду землі» у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

             Отже,  якщо ви навіть не отримували листів від орендаря, ви повинні самі надіслати лист-повідомлення про небажання продовжувати договір оренди та це повинно бути зроблено у місячний термін після закінчення договору оренди. Як засвідчує судова практика, лист – повідомлення орендаря направлений до спливу договору оренди до уваги не приймається, оскільки він надісланий не у встановлені законодавством строки.

            Що ж стосується змісту та способу передачі листа, це у законодавстві не прописано, тому він може бути написаний у довільній формі та переданий або особисто (з відміткою про прийняття на другому екземплярі), або рекомендованим листом з повідомленням про вручення (адресу орендаря краще перевірити через Реєстр юридичних і фізичних осіб підприємців).

            Нагадаємо, що для отримання консультації з даного питання, а також інших правових питань всі жителі   Липовецького         району можуть звернутись до Козятинського МЦ за адресою:        м. Козятин,  пров. Кондрацького, 1А, тел.:(04342) 2-00-17; 2-02-07; або  Липовецького бюро правової  допомоги:      м. Липовець, вул. Некрасова,  4. тел. (04358) 2-10-33.

Начальник

Липовецького бюро

правової допомоги                                              Оксана Комісаренко

Повернутись