Як батькові реалізувати право на декретну відпустку

Догляд за дитиною, хатні справи, підтримання домашнього затишку, перебування у «декретній відпустці» – за уставленими традиціями вважалися суто жіночими справами. Проте стереотипи суспільства потроху руйнуються і це – добре. Бо те, хто має займатись хатніми клопотами та бути з дитиною, повинне вирішувати саме подружжя, з урахуванням усіх сімейних обставин. Все частіше можна зустріти випадки, що у «декретну відпустку» йде чоловік. Як реалізовується це право татусів, ми розповімо далі.

Для початку з’ясуємо, що поняття «декретна відпустка» об’єднує у собі два види соціальної відпустки:

• відпустка у зв’язку з вагітністю і пологами;
  • відпустка по догляду за дитиною по досягненні нею трьох років.

Декретна відпустка по вагітності та пологах оплачувана відпустка, яка надається на підставі медичного висновку. Така відпустка зазвичай становить 126 календарних днів, а саме: 70 календарних днів - до пологів ; 56 календарних днів - після пологів , починаючи з дня пологів та надається лише жінкам.

У декретну відпустку по догляду за дитиною до трьох років можуть піти мати, батько, дідусь, бабуся, опікун чи інші родичі. До того ж таку відпустку можна використовувати як повністю, так і частково. Тобто батько та мати можуть розділити її навпіл.

Для того, аби тато міг оформити відпустку по догляду за дитиною, йому за місцем роботи потрібно надати такі документи:

- заяву на ім’я керівника з проханням про декретну відпустку;

- копію свідоцтва про народження дитини;

- довідку про те, що мама дитини не пішла у декретну відпустку по догляду за дитиною за своїм місцем роботи або вийшла на роботу до закінчення терміну соціальної відпустки.

За батьком зберігається робоче місце і нараховується пенсійний стаж та до трьох років, виплачується допомога при народженні дитини. Роботодавець не має жодного права відмовити чоловіку скористатись його законним правом.

Дорогі татусі та матусі! Єдиним бар’єром для оформлення чоловіком декретної відпустки є стереотипні уявлення про гендерні ролі чоловіка і жінки.

Часи змінились і сьогодні кожен з батьків має право як на декретну відпустку, так і на можливість професійної самореалізації. Справа – лише за вмінням домовлятись у родині!

Сподіваємось, що дана інформація буде для Вас корисною та нагадуємо, що отримати консультацію з цього, а також інших правових питань Ви можете звернувшись до Липовецького бюро правової допомоги Козятинського місцевого центру за адресою м.Липовець вул.Некравова, 4, або за тел. 2-33-33.

Начальник Липовецького бюро правової допомоги Комісаренко О.А.