Голова районної ради
Науменко Юрій Михайлович

ЯК РОЗРАХУВАТИ ОРЕНДНУ ПЛАТУ ЗА ПАЙ

Земельні питання є найбільш актуальними при зверненні жителів сільської місцевості,  не є виключенням і Липовецький район. До Липовецького бюро правової допомоги майже щодня звертаються громадяни  щодо вирішення питань що стосуються земельного  законодавства. Восени, коли власники земельних ділянок (паїв) отримують орендну плату, часто звертають із запитаннями:  чому мій сусіда, який має менший пай, отримав більшу орендну плату? Або орендар повідомив, що урожай цього року малий, тому орендна плата також мала. Тож сьогодні у цій статті розповімо, як нараховується орендна плата за пай та  від яких показників вона залежить.

 Розмір плати за здану в оренду земельну ділянку, або, як звикли казати люди, пай, визначають договором оренди, але такий розмір має бути не меншим, ніж мінімальна сума орендного платежу, встановлена законодавством з питань оренди землі, на сьогодні відповідно до Указу президента за №92 «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян-власників земельних ділянок і земельних часток (паїв)” від 02.02.2002 р. запровадили плату за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) у розмірі не менше 3% визначеної відповідно до законодавства вартості ділянки чи паю та поступове збільшення цієї плати залежно від результатів господарської діяльності та фінансово-економічного стану орендаря.

 Тепер роз’яснимо, про що говориться в Указі Президента. Що таке законодавчо закріплена вартість земельної ділянки -  це нормативно-грошова оцінка земельної ділянки та відповідно до постанови Кабміну від 3 березня 2004 р. № 220, якою затверджено Типовий договір оренди земельної ділянки, вона повинна зазначатись у п.5 Договору оренди,  станом на момент заключення договору. Значення нормативної грошової оцінки земель щороку уточнюють на коефіцієнт індексації, який визначають відповідно до законодавства. Тому при заключні Договору оренди уважно перечитуйте договір та слідкуйте за тим, щоб у п.10  Договору зазначалось,  що обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку приватної власності здійснюється з урахуванням індексації. Інформацію про нормативну-грошову оцінку землі та коефіцієнт індексації можна дізнатись на сайті Держгеокадасту за посиланням http://land.gov.ua у рубриці Грошова оцінка земель. Що ж стосується відсотка від вартості нормативно-грошової оцінки землі, відповідно до якого розраховується орендна плата, то за вимогами законодавства він повинен бути не менше трьох, та має зазначатись у п.9 Договору оренди.

Наведемо приклад розрахунку  плати за оренду земельної ділянки розміром 3.6 га. Договір оренди був заключний у 2014 році, на момент заключення договору у п.5 Договору було зазначено що нормативно-грошова оцінка паю складає 110920 грн. За умовами Договору орендна плата складає 5% відсотків від оцінки, отже

110920 х 5% =5546 грн – така сума орендної плати за пай у 2014 році.

У 2015 році коефіцієнт індексації становить 1,2, та у Договорі зазначено, що обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням  індексації, тому:

110920х1,2х5% = 6622, 2- сума орендної плати за пай у 2015 році.

            Сподіваємось, що надана інформація була корисною, та нагадуємо, що отримати безоплатну правову допомогу з цього та інших правових питань ви зможете за адресами Козятиського МЦ :        м. Козятин,  пров. Кондрацького, 1А, тел.:(04342) 2-00-17; 2-02-07; або  Липовецького бюро правової  допомоги:      м. Липовець, вул. Некрасова,  4. тел. (04358) 2-10-33 та дистанційного пункту прийому громадян смт.Турбів, вул.Миру 113-а.

Начальник відділу

“Липовецьке бюро правової допомоги»                О.А. Комісаренко

 

Повернутись