Голова районної ради
Науменко Юрій Михайлович

З ДНЕМ СОБОРНОСТІ, ЛИПОВЧАНИ!

Ідея соборності бере свій початок від об'єднання давньоруських земель навколо князівського престолу в Києві, а її філософське коріння сягає часів Візантії. Протягом віків її практичним втіленням займались українські гетьмани Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, Петро Дорошенко, Пилип Орлик. У XVIII — початку ХХ ст., коли українські землі були поділені між сусідніми державами: Польщею, Московією, Румунією, Австро-Угорщиною, ця ідея знайшла своє відображення у працях найкращих вітчизняних мислителів, оскільки для боротьби за свої національні інтереси Україні була вкрай важливою територіальна єдність.
Століттями розірваний український народ визволився з неволі — Наддніпрянщина вийшла з Російської, а Західна Україна — з Австро-Угорської імперії — і возз'єднався на своїй землі в єдиній Українській державі.
Акт возз'єднання, злуки двох Україн був радше символічним знаком прагнення єдності, бо в керівництві країни спільності тоді не було. «Безпорадність проводу впливала на загальний настрій, — писала сучасниця тих подій, історик Наталя Полонська-Василенко. — Україна', затиснута між двома потужними силами — Антантою з півдня і більшовизмом з півночі, — не мала сил для боротьби. Військо розбігалося, ширилося безладдя. У таких умовах пройшла майже непоміченою подія, яка мала велике ідейне значення: свято Соборності України. 22 січня 1919 року на Софійській площі проголошено злуку УНР і ЗУНР… Але під тиском невідрадних подій свято пройшло сухо, тихо».
Офіційно в Україні День соборності відзначають з 1999 року.
Свято встановлено в Україні «…враховуючи велике політичне та історичне значення об'єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної (соборної) української держави…» згідно з Указом Президента України «Про День соборності України» від 21 січня 1999 року № 42/99.
У цей день прийнято також згадувати іншу подію, яка відбулась рівно на рік раніше, 22 січня 1918 р. - прийняття IV Універсалу УЦР, яким проголошувалася повна незалежність УНР.
Деякий час, з 30 грудня 2011 року, указом на той час Президента України Віктора Януковича День соборності на офіційному рівні було скасовано і натомість встановлено «День Соборності та Свободи України». Однак, 13 листопада 2014 року, указом Президента України Петра Порошенка свято було відновлено.
З нагоди цієї знакової для України події, у Липовці відбулись урочистості. Учасники заходу ходою пройшли до Пам"ятного знаку Героям Небесної Сотні та полеглим в АТО землякам і Меморіалу Слави. Керівники району та делегації від територіальних громад, священики, представники трудових колективів установ, підприємств, навчальних закладів поклали квіти та схилили в скорботі голови , вшановуючи пам"ять всіх, хто поліг у боротьбі за свободу і незалежність нашої України. Урочистості в районному будинку культури відкрились спільним виконанням Гімну Ураїни. Липовчан привітала із величним святом перший заступник голови райдержадміністрації Ольга Дмитрів і у своєму виступі зупинилась на основних віхах вікової боротьби українців за волю, єдність і незалежність держави. За спільним розпорядженням голів райдержадміністрації та районної ради, яке зачитав керівник апарату Олександр Скоцький, липовчан , які внесли вагомий внесок у розбудову незалежної України відзначили почесними грамотами та грошовими винагородами. 
Кращі художні колективи підготували гарну концертну програму. Завершив її хор Липовецького районного будинку культури чудовим виконанням української  народної пісні ( авторського походження ) січових стрільців на слова Степана Чарнецького " Ой у лузі червона калина..."
Повернутись