Голова районної ради
Науменко Юрій Михайлович

ЗАПАЛИ СВІЧУ ПАМ’ЯТІ...

ЗАПАЛИ СВІЧУ ПАМ'ЯТІ...
Вчора, за ініціативи депутата обласної ради Володимира Барцьося, в селі Брицьке відбулася районна краєзнавча конференція «Голодомор – геноцид на Липовеччині 1932-1933 років». В її проведенні взяли участь голова районної ради Юрій Науменко, керівник апарату райдержадміністрації Олександр Скоцький, депутат обласної ради Володимир Барцьось, завідувач кафедрою Вінницької академії неперервної освіти, професор Олексій Струкевич,
начальник архівного відділу, краєзнавець-історик Олександр Роговий, голова обласного товариства "Меморіал" Василь Шпичка, голова ради ветеранів району Валентина Левкович, представники із очільниками Вахнівської, Зозівської, Зозівківської, Білянської, Вербівської сільських та Липовецької міської громад, засобів масової інформації . Відрадно те, що учасниками конференції були діти , адже кому як не їм утверджувати в нашій країні Свободу і Гідність назавжди!
Учасники конференції поклали квіти до пам’ятного знаку невинно убієнних, встановленого на сільському кладовищі і разом сотворили молитву із святими отцями на чолі з протоієреєм УПЦ КП о. Василем (Загорянським).
Діти несли до пам"ятного знаку колоски та запалювали свічечки.
В сільському будинку культури учасників конференції вітала сільський голова Марія Пищик, керівник місцевого підприємства «Фортуна» Валерій Кравчук, завдяки співпраці яких це звичайне село розквітає і про нього знає уже вся Україна.
З доповідями про Голодомор на обласному, районному і місцевому рівнях виступили завідувач кафедрою Вінницької академії неперервної освіти, професор Олексій Струкевич, начальник архівного відділу Липовецької РДА Олександр Роговий, голова обласного товариства «Меморіал» Василь Шпичка, учителі історії з Вахнівки, Зозова та інші. Особливо запам’ятається виступ ініціатора Володимира Барцьося, який озвучив спогади своєї бабусі Фросини про перебіг трагічних подій у селі в 1932-1933 роках.
Олександр Роговий презентував присутнім унікальну книгу, що надійшла з далекої Америки бричанам: «Червоний голод. Сталінська війна на Україні». Вона видана в різних видавництвах Америки і Європи у 2017 році і є унікальною для нас. Всі бажаючі можуть познайомитися з книгою у архівному відділі РДА. Хвилиною мовчання присутні вшанували усіх наших земляків, які передчасно пішли з життя.
По завершенню було прийнято рішення про звернення до влад всіх рівнів про гідне вшанування жертв Голодомору, збір імен загиблих та випуск матеріалів досліджень.
Обласний краєзнавчий музей представив виставку «Людомор на Поділлі», по якій провела присутніх Лариса Семенко.
Голодомор — помста за свободу. Історики пояснюють, що Сталін організував геноцид, щоб покарати українців за незалежність 1917—1921 років.
25 листопада українці та світ, як і щороку, вшанують пам’ять убитих Голодомором 1932–33 років. Жалобні заходи традиційно відбуваються також у 32 країнах світу.
Національні пам’ятні заходи до 85 роковин геноциду пройдуть під гаслом "Голодомор — помста за свободу, помста за революцію".
Як відомо, у 1917—1921 українці відродили власну державність. Українська Революція не лише повернула нашу батьківщину на мапу світу. Нова держава задекларувала демократичний лад та дотримання основних прав і свобод людини. З перших днів Українська Народна Республіка протистояла російській інформаційній та військовій агресії. Втім війна більшовиків проти України не завершилася із падінням державності.
Вже через десятиліття більшовики завдадуть остаточного, на їх думку, удару по окупованій Україні. В Інституті національної пам’яті пояснюють: насильницьке вилучення продовольства, блокада сіл та цілих районів, заборона виїзду за межі охопленої голодом України, репресії — все це мало знищити українське прагнення незалежності й самих українців. Та, дякувати Богу, не судилося!  Україні-бути!
Повернутись