Голова районної ради
Науменко Юрій Михайлович

Зустріч з Арсеном Зінченком

Вчора у центральній районній бібліотеці , відбулась надзвичайно цікава й захоплююча зустріч шкільної молоді міста із доктором історичних наук, дослідником життя та творчості митрополита Василя Липківського, зініційована Фондом громади Липовця. У ній взяли участь заступник голови районної ради Руслан Танасюк, заступник голови райдержадміністрації Олег Фурманюк,  начальник відділу культури та туризму Геннадій Терлецький, начальник архівного відділу, історик, краєзнавець Олександр Роговий, директор районної бібліотеки Марина Юкало. 
Розпочали зустріч бібліотекарі Тетяна Загалило та Валентина  Цивилюк розповіддю коротких біографічних даних з життя й творчості Василя Липківського. Під трансляцію відеоматеріалу вони перегортали сторінки його життя, основну увагу звертаючи на діяльність митрополита у місті Липовець, де він трудився, проявив себе блискучим педагогом , де став священником. Завершили свою оповідь тим, що у липні 1937 року у Биківнянському лісі Василя Липківського було розстріляно, як і багатьох передових українців за погляди та преконання. Хвилиною мовчання присутні в залі вшанували пам"ять Великої людини, яка присвятила своє життя утвердженню української мови, питанням освіти , просвітницькій діяльності.
Далі надали слово Арсенію Леонідовичу Зінченку і , зразу ж, заволодівши увагою слухачів, він надзвичайно захоплююче повідав про свої дослідження творчості В. Липківського , його діяльності, про задум щодо написання першої книги" Визволитися вірою", а згодом і наступної. Арсен Зінченко зазначив, що після Революції Гідності, другого Майдану людство в Україні одужало. Верховна Рада ухвалила рішення видати твори Василя Липківського у 7 томах . Там є історичні праці, проповіді, колосальна його кандидатська дисертація, опубліковано матеріали 1 Всеукраїнського Собору , де Липківського було обрано Митрополитом . До цього , вперше його проповіді  на 600 сторінках були видані в США. Поряд із церковною діяльністю, він засновував бібліотеки, відкривав нові школи ( в т.ч. відкрив 5 шкіл в Україні для дівчаток) .
"Служачи на Липовеччині, глибоко вивчав церковні архіви, писав блискучі розвідки з життя рідного краю, що зараз входять до найкращого набутку краєзнавчої літератури про Поділля та з історії," зазначив Арсен Зінченко.
Настільки цікаво відбувалась зустріч, що година спілкування пролетіла непомітно. Автор подарував кілька примірників щойно виданої книги  "    Життя і служіння Митрополита Василя Липківського  " районній бібліотеці і на прохання директора, залишив на них свій автограф. Згодом він презентував молоді ще одне видання  " Цвіт півонії", про перше кохання, право вибору  шляху в житті. Школярі гаряче аплодували гостеві.
Слово взяв Олександр Роговий і розповів про першу свою зустріч із Арсеном Зінченком, яка відбулась у 1997 році, про позитивні  враження, що залишились від спілкування з цією незвичайною людиною. 
"Це депутат 1 скликання Верховної Ради, який часто приїздив до нашого міста, аби більше дізнатися про службу Митрополита в нашому містечку. Від спілкування із ним -найкращі спогади." В другій  книзі А.Зінченка ( як одна із версій) цитуються витяги із брошури О.Рогового "Шляхи Василя Липківського" Олександр Роговий був учасником наукової конференції
 , що проходила до 150-річчя з Дня народження В.Липківського в м.Київ. Там  виступив   з доповіддю про  діяльність В. Липківського на Липовеччині, яка багатьох учасників зацікавила. Обидві його брошури ввійшли в список використаної А.Зінченком літератури при написанні книжки. У Липовці сьогодні одна із центральних вулиць носить ім"я Василя Липківського, колегіум також названо на його честь, і найголовніше-заснована ним найдавніша книгозбірня працює вже в ролі бібліотеки й донині.

Повернутись