Голова районної ради
Науменко Юрій Михайлович

На часі об`єднання територіальних громад

11 лютого 2016 року у конференцзалі Іллінецької районної ради відбулась зустріч голів територіальних громад Липовецького, Оратівського, Немирівського, Погребищенського та Іллінецького районів із народним депутатом Русланом Демчаком. Темою зустрічі стало добровільне об'єднання територіальних громад, тому байдужих співрозмовників у залі не було. Адже ця злободенна тема обговорюється сьогодні на всіх рівнях і спонукає до практичних дій. В однаковій мірі вона цікавить і пересічних громадян - і голів територіальних громад. Найбільше всіх хвилюють делеговані повноваження, які отримають об’єднані громади. Тому саме на цьому зупинився спочатку народний депутат. Він зазначив, що це-соціальна допомога, яка здійснюватиметься через територіальні центри (в громадах); управління школами й дитсадками; первинна та вторинна медична допомога; управління та організація роботи будинків культури, клубів, бібліотек, стадіонів, спортивних майданчиків; здійснення адміністративних послуг через центри їх надання (в громадах) тощо. Об’єднана громада одержує всі бюджетні доходи районного рівня, в тому числі 60% ПДФО та 25% екологічного податку. Тобто, об’єднані громади отримують весь спектр повноважень, що їх сьогодні мають міста обласного значення.

Відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» , Урядом для забезпечення його реалізації затверджено Методику формування спроможних територіальних громад. Саме ці акти визначають, яким чином має відбуватись об’єднання громад для того, щоб вони стали спроможними.

В Україні вже утворено 159 територіальних об'єднань. У них 25 жовтня 2015 року відбулися перші місцеві вибори іу 2016 році вони мають міжбюджетні відносини з державним бюджетом. У Вінницькій області теж утворено 2 об'єднані територіальні громади отг Калинівка і отг Студена. Громади, які об'єдналися мають значні переваги перед іншими . Як повідомив Руслан Демчак, громада стає прямим суб’єктом бюджетних відносин із державою (отримує базову дотацію, освітню і медичні субвенції), здійснює управління земельними ресурсами поза межами населених пунктів (в т.ч. ліси, ставки, посадки, дороги) та організацію пасажирських перевезень на території громади.

У селах, які об"єднаються в територіальну громаду послуги надаватимуть старости, представники в виконкомі громади, які відстоюватимуть інтереси села, апарати яких фінансуються за рахунок територіальної громади.

Села, які сьогодні не мають сільрад, теж можуть мати власного старосту. Народний депутат зазначив, що доходи громад складатимуть:

акцизний податок, податок на нерухоме майно,земельний, єдиний, транспортний, екологічний, єдиний податок з с/г товаровиробників, ПДФО, базова дотація, медична та освітня субвенція, податок на прибуток підприємств та інші збори й платежі.

Окремо Руслан Євгенович зупинився на алгоритмах та строках формування, формах державної підтримки формування територіальних громад. Для прикладу продемонстрував проекти паспортів Турбівської селищної об'єднаної територіальної громади із центром в смт. Турбів Липовецького району та Немирівської спроможної територіальної громади та її потенційного адміністративного центру в м. Немирів. Таким чином, присутні змогли побачити всі позитивні сторони процесу об'єднання територіальних громад та наслідки, що витікають із них. Масу питань задали присутні Руслану Демчаку на які він із задоволенням відповідав.
Цікавим був і виступ голови об'єднаної територіальної громади з Тернопільщини Претюка Володимира Євгеновича. До Шумської об'єднаної територіальної громади, яку він очолив, увійшли 19 населених пунктів (13 сільрад). Звичайно, як першопроходцю, територіальній громаді доводиться нелегко, але вона має змогу вносити зміни до законодавчих актів стосовно болючих питань процесу об"єднання територіальних громад і наступним громадам в якісь мірі буде значно легше.
Захід відбувся на достатньо підготовленому пізнавальному рівні і пройшов цікаво й невимушено.
На завершення зустрічі, голови громад обмінялися з депутатом телефонами для подальшого спілкування. 

Повернутись